Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Naparstnica rdzawa

Digitalis ferruginea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtobrązowa, żółtoróżowa, żółtozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Naparstnica rdzawa pochodzi z Azji zachodniej oraz południowej Europy. Można spotkać ją również we florze Polskiej. Uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae).

Naparstnica rdzawa - opis

Naparstnica rdzawa jest to bylina krótkowieczna. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Przeważnie osiąga od 100 do 120 cm wysokości. Łodyga jest dość sztywna i intensywnie ulistniona, pokryta włoskami kutnerowymi. Liście odziomkowe ułożone są w rozetę i ułożone naprzeciwlegle. Mają kształt lancetowaty, lekko eliptyczny. Spodnia strona blaszki liściowej pokryta jest drobnymi włoskami.
Okres kwitnienia naparstnicy rdzawej rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Kwiatów na roślinie jest bardzo dużo, są one dwuwargowe i zebrane w okazałe i wysokie, jednostronne grona. Kolor kwiatów nie jest jednoznaczny, przeważnie korona jest żółtozielona lub żółtobrązowa, jednak zdarzają się okazy żółtoróżowe. Cechą charakterystyczną kwiatów jest to, że na blaszce znajdują się liczne ciemne żyłki. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajduje się wiele drobnych nasion.
Naparstnica rdzawa jest trująca, dlatego odradzana jest do ogrodów gdzie będą często znajdować się małe dzieci lub zwierzęta.

>>Przeczytaj też: Jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci

Naparstnica rdzawa - warunki uprawy i pielęgnacja

Naparstnica rdzawa lubi miejsca słoneczne jak i półcieniste. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Wilgotność podłoża nie musi być duża, jednak w okresie kwietnia roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę.

Naparstnica rdzawa nie wymaga specjalistycznych zabieg pielęgnacyjnych. Rabatę z naparstnicą należy odchwaszczać i podlewać w momencie suszy. Jeżeli po przekwitnięciu kwiaty usuniemy, roślina zwykle powtórzy kwitnienie.
Naparstnicę rozmnaża się przez wysiew nasion, bardzo często samorzutnie, dlatego jej krótkowiecznością nie powinniśmy się przejmować.

Naparstnica rdzawa - zastosowanie

W naszym kraju naparstnica rdzawa uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Sadzi się ją na rabatach przydomowych lub w parkach i skwerach miejskich. Sprawdza się zarówno do pojedynczych nasadzeń, jak i sadzona w grupach. Naparstnica rdzawa może być wykorzystywana na kwiaty cięte.

>>Przeczytaj też: Naparstnica purpurowa – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, najciekawsze odmiany

 

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.