Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

Aster chiński

Aster chiński

Dzwonek brodaty

Dzwonek brodaty

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Naparstnica purpurowa

Digitalis purpurea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Naparstnica purpurowa jest rośliną dwuletnią (właściwie jest byliną, ale z najładniej kwitnie w drugim roku po wysiewie i dlatego naparstnicę purpurową uprawia się jako roślinę dwuletnią).

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z Europy i Afryki Północnej. W pierwszym roku tworzy rozetę jajowato-lancetowatych, dużych, owłosionych liści.
Naparstnica purpurowa kwitnie w drugim roku od wysiewu w okresie od czerwca do sierpnia. Wtedy to wyrastają proste, sztywne pędy kwiatostanowe o wysokości od 50 do nawet 120 cm, zakończone gronem dzwonkowatych, dużych, zwisających kwiatów. Liczne odmiany naparstnicy purpurowej różnią się wielkością i barwą kwiatów: od białej do ciemnofioletowej, są też odmiany o nakrapiany płatkach. Charakterystyczna dla kwiatów naparstnicy purpurowej jest jasna gardziel pokryta ciemnymi plamkami z białawą obwódką. W gronach najpierw rozwijają sie kwiaty najniższe, a potem kolejno wyższe.

 

Naparstnica uprawa

 

Naparstnica purpurowa jest roślina niewymagającą i łatwa w uprawie. Rośnie na glebach przeciętnych, dobrze uprawionych, niezbyt ciężkich i wilgotnych. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko cienistego.

>>Przeczytaj też: Naparstnica purpurowa – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, najciekawsze odmiany

 

Naparstnica zastosowanie w ogrodzie

Naparstnicę purpurową sadzi się na dużych rabatach bylinowych i w grupach. Znakomicie nadaje sie do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Naparstnica nadaje się także na kwiat cięty. Warto przywiązać pędy kwiatostanowe naparstnicy do podpór, ponieważ mogą wylegać po obfitych opadach.
Naparstnicę purpurową rozmnaża się przez nasiona wysiewane w maju do inspektu. Po skiełkowaniu siewki naparstnicy przerywa się lub pikuje na zagony w gruncie. Na miejsce stałe rośliny sadzi się w sierpniu albo najlepiej wiosną następnego roku, w rozstawie 30 x 20 cm lub 40 x 30 cm.

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.