Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

Lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa

dzwonek ogrodowy 'Alba'

Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Krokosz barwierski

Krokosz barwierski

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nachyłek dwubarwny

Coreopsis tinctoria
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółto-brązowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Nachyłek dwubarwny pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej. Można go spotkać także w Afryce zwrotnikowej i Ameryce Południowej. W Polsce roślina jest często uprawiana w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny astrowatych (Asteracea). Inna nazwa nachyłek barwierski.

Nachyłek dwubarwny - opis

Nachyłek dwubarwny to roślina jednoroczna, która osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony pokrój, z czasem tworzy kępy. Na sztywnej, rozgałęzionej łodydze osadzone są zielone pierzaste liście.
Nachyłek dwubarwny kwitnie kwitnie od lipca do października. Kwiaty mogą być jednokolorowe w odcieniach żółtego lub dwukolorowe: żółte z brązową nasadą. Wyrastają na cienkich, wzniesionych pędach. Owoce nie odgrywają wartości ozdobnej (jesienią wydają one wiele małych, brunatnych nasion).
Ciekawa odmiana to 'Złoty Karzeł' o wysokości do 20 cm.

>>Przeczytaj też: Nachyłki – kwiaty na rabaty i do doniczki. Odmiany nachyłków o kolorowych kwiatach. ZDJĘCIA

Nachyłek dwubarwny - warunki uprawy

Nachyłek dwubarwny ma niewielkie wymagania glebowe. Lubi podłoże lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Dobrze będzie sobie radzić nawet na podłożu piaszczystym. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Miejsca półcieniste lub cieniste zmniejszają obfitość kwitnienia. Roślina nie wymaga wysokiej wilgotności podłoża. Bardziej sprzyjają mu okresy suszy niż intensywnego deszczu.

Nachyłek dwubarwny - pielęgnacja

Nachyłek dwubarwny jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Roślina nie wymaga nawożenia, gdyż zmniejsza to kwitnienie, a zwiększa wzrost liści. Intensywne podlewanie również nie jest wskazane, często może prowadzić do chorób grzybowych. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu.
Nachyłek rozmnaża się wegetatywnie przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, najlepiej w maju po pierwszych przymrozkach.

Nachyłek dwubarwny - zastosowanie

Nachyłek dwubarwny jest rośliną bardzo dekoracyjną, która nadaje rabacie lekkości i ożywia ją. Znakomicie pasuje do założeń naturalistycznych, rustykalnych, wiejskich. To doskonała roślina na kwietniki oraz jako uzupełnienie rabat bylinowych czy jednorocznych. Dobrze prezentuje się z roślinami o mniej intensywnych kolorach.

Poznaj inne nachyłki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.