Motylek skrzydlaty - Schizanthus pinnatus

2020-07-16 15:46

Motylek skrzydlaty to roślina pochodząca z Ameryki Południowej - można ją znaleźć w Chile, Argentynie, ale także w Nowej Zelandii czy Stanach Zjednoczonych. Należy do rodziny psiankowatych (Solanacea). Inna nazwa to motylek pierzasty lub biedna orchidea.

Motylek skrzydlaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Motylek skrzydlaty

Spis treści

  1. Motylek skrzydlaty - opis
  2. Motylek skrzydlaty - warunki uprawy
  3. Motylek skrzydlaty - pielęgnacja
  4. Motylek skrzydlaty - zastosowanie

Motylek skrzydlaty - opis

Motylek skrzydlaty jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią (w naszym klimacie uprawiana jest jako jednoroczna). Ma wzniesiony pokrój, jednak zdarza jej się tak rozrastać, że tworzy małe krzaczki. Dorosłe okazy dorastają do 45 cm wysokości. Cała roślina jest lekko owłosiona i wygląda na delikatną. Na jasnozielonej łodydze osadzone są potrójne pierzastodzielne liście.

Motylek skrzydlaty kwitnie od lipca do września (zakwita 11-12 tygodni od siewu). Kwiaty są dwuwargowe, najczęściej dolna warga jest fioletowa, liliowa lub różowa, a górna jaśniejsza z żółtą plamką. Jednak wariacje kolorystyczne są różnorakie. Nasiona są niewielkie, ciemnobrązowe. Ciekawa odmiana to 'Hit Parade', która może zakwitnąć już w maju.

Motylek skrzydlaty - warunki uprawy

Uprawa motylka skrzydlatego nie jest prosta. Roślina preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne, ale może rosnąć także w lekkim zacienieniu. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna. Często jeżeli nie posiadamy takiego podłoża, roślina nie zakwitnie, a nawet nie wpuści liści. Motylek skrzydlaty nie toleruje okresów suszy, zbyt dużej wilgotności ani przeciągów. Jest wrażliwy na mróz. Wahania pH gleby wpływają na niego negatywnie, najlepiej czuje się przy odczynie gleby obojętnym lub lekko kwaśnym. Z racji posiadania dość delikatnych kwiatów, nawet deszcz może zupełnie zniszczyć uprawę motylka skrzydlatego. Zadbajmy o posadzenie go w miejscu, gdzie inne rośliny mogą zamortyzować spore opady deszczu.

Motylek skrzydlaty - pielęgnacja

Motylek skrzydlaty wymaga zasilania nawozem wieloskładnikowym, najlepiej od momentu pojawiania się pierwszego kwiatu, aż do przekwitnięcia, w odstępach co dwa tygodnie. Z racji dość dużych wymagań wilgotnościowych, nie zapominajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu rośliny. Jeżeli posiadamy odmiany, które dość szybko i bujnie się rozrastają, wtedy wymagają one podpierania np. palikami.Roślina rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo często nasiona są sprzedawane w paczkach zawierających mieszankę różnych gatunków motylka.

Motylek skrzydlaty - zastosowanie

Motylek skrzydlaty jest mało znany w naszym kraju, jednak w Ameryce uprawia się go w przydomowych ogrodach. Idealnie pasuje zarówno na rabaty jednoroczne, jak i wieloletnie. Uprawia się go także w pojemnikach ustawianych we wnętrzach (oranżeriach, pokojach). Nadaje się do małych i dużych ogrodów, także na balkony i tarasy. Motylek skrzydlaty wykorzystywany jest we florystyce na kwiaty cięte, nadaje lekki, rustykalny wygląd bukietom.

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio iwlgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Wysokość do 45 cm
Barwa liści/igieł jasnozielona
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie