Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Wilczomlecz białobrzegi

Wilczomlecz białobrzegi

Nasturcja ogrodowa

Nasturcja ogrodowa

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Miesiącznica roczna = Miesięcznica roczna = Srebrniki Judasza

Lunaria annua
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: wzniesiony
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Miesiącznica roczna, zwana też potocznie srebrnikami Judasza, pochodzi z południowo-wchodniej części Europy. Jest traktowana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Dorasta do około 1 m wysokości, jej pędy są wzniesione, lekko owłosione, u góry rozgałęzione. Liście rośliny mają sercowaty kształt i są ząbkowane.

 

Judaszowe srebrniki (srebrniki Judasza) -  ozdobne owoce

 

Miesiącznica roczna, zwana  także judaszowymi srebrnikami, kwitnie od maja do lipca. Jej drobne i niepozorne, fioletowe lub białe kwiaty są zebrane w grona. Kwiaty przyjemnie pachną.

Ozdobą miesiącznicy są jednak przede wszystkim pojawiające się od sierpnia dekoracyjne owoce (łuszczyny) o eliptycznym kształcie, o długości 4–9 cm i szerokości do 3 cm, ze srebrzyście połyskującą przegrodą nasienną, wyglądem przypominają monety (stąd nazwa: srebrniki).

 

Miesiącznica roczna - uprawa

 

Miesięcznicę roczną najlepiej uprawiać w glebie żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej bądź wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego, choć poradzi sobie także na gorszym podłożu. Jeśli jednak ziemia jest zbyt sucha, to trzeba pamiętać o podlewaniu roślin. Stanowisko dla miesiącznicy powinno być półcieniste bądź słoneczne.

Uprawiając miesiącznicę jako roślinę jednoroczną nasiona wysiewa się w marcu–kwietniu w inspekcie, ale częściej srebrniki Judasza uprawia się jako roślinę dwuletnią i wtedy wysiewa się nasiona w czerwcu–lipcu na rozsadniku, a jesienią wysadza na miejsce stałe w rozstawie 25x30 cm. Miesiącznica roczna bardzo łatwo się rozsiewa. Miesięcznica jest rośliną mrozoodporną.

 

Miesiącznica - zastosowanie

 

Miesięcznicę roczną uprawia się przede wszystkim na suche bukiety, ale może być także sadzona na rabatach bylinowych bądź przy krzewach. Doskonale nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim.

>>Przeczytaj też: Kwiaty na suche bukiety. ZDJĘCIA suchych bukietów

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.