Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cynia wytworna

Cynia wytworna

Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta

Starzec popielny

Starzec popielny

Sałata trwała

Sałata trwała

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Krokosz barwierski

Carthamus tinctorius
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krokosz barwierski to niezwykle dekoracyjna roślina, pochodząca z Indii oraz z Bliskiego Wschodu. W Polsce zaczęła być znana w latach 50-tych ubiegłego wieku. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa stosowana np. w Chinach to Hong Hua. To jedna z najstarszych roślin uprawianych w historii ludzkości (girlandy z kwiatów krokosza znaleziono w grobowcu Tutenchamona).

Krokosz barwierski - opis

Krokosz barwierski jest rośliną jednoroczną, zielną. Często mylona jest z ostem. Przyjmuje wzniesiony pokrój i osiąga od 30 do 130 cm wysokości. Łodyga jest smukła, błyszcząca, jasnożółta, a liście nieduże, soczyście zielone, lancetowate, kolczaste na brzegu blaszki liściowej, ostro zakończone. Już same liście pełnią funkcję ozdobną.
Krokosz barwierski kwitnie od lipca do września. Kwiaty są rurkowate, zebrane w główkowate kwiatostany. Przyjmują barwę pomarańczowożółtą lub czerwonopomarańczową. Początkowo zakwitają koszyczki na pędzie głównym, następnie na pędach bocznych. Na jesieni w miejsce kwiatów pojawiają się owoce - brązowożółte niełupki, w których znajdują się nasiona.
Krokosz ma cienki i wrzecionowaty korzeń, jednak rozgałęzia się on na tyle mocno, że dobrze stabilizuje roślinę w podłożu.

Krokosz barwierski - warunki uprawy

Roślinie niezwykle sprzyja słoneczne stanowisko, w miejscach półcienistych lub cienistych słabo kwitnie i słabo się wybarwia. Lubi glebę żyzną, przewiewną i umiarkowanie wilgotną, o obojętnym odczynie. Wytrzymuje przymrozki do -4 st. C. Jest dość wrażliwa na zalewanie - to typowa roślina na tereny suche i ciepłe. Słabo rośnie na glebach zwięzłych, podmokłych i mało przewiewnych. Przy dużej wilgotności koszyczki kwiatowe szybko są porażane przez choroby grzybowe.

Krokosz barwierski - pielęgnacja

Krokosz barwierski nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych. W naszym klimacie nawet bez nawożenia radzi sobie bardzo dobrze. Jeśli zależy nam na wyjątkowo obfitym kwitnieniu, można na wiosnę zastosować zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli dość długo nie występują opady, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dobrze regularnie podlewać roślinę, ale jej nie zalewać.

Krokosz rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu - można to zrobić już w kwietniu, jednak nie zapominajmy że wtedy mogą jeszcze występować przymrozki i wschody mogą przemarznąć. Dlatego dobrze mieć w zapasie kilka sadzonek w doniczce.

Krokosz barwierski - zastosowanie

Krokosz barwierski to znakomita roślina na rabaty - nadaje im lekko orientalny charakter. Nadaje się także na kwiat cięty, który można także zasuszyć.

Krokosz ma również zastosowanie w przemyśle spożywczym - z jego owoców uzyskuje się olej. Ekstrakty z kwiatów krokosza stosuje się w przemyśle farmaceutycznym, a barwniki uzyskiwane z tej rośliny są bardzo cennym produktem do barwienia tkanin.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.