Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa

Gazania lśniąca

Gazania lśniąca

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Szałwia powabna

Szałwia powabna

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kosmos siarkowy

Cosmos sulfureus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kosmos siarkowy pochodzi z Meksyku i Brazylii. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce - ze względu na klimat - uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Inna nazwa rośliny to onętek siarkowy.

Kosmos siarkowy - opis

Kosmos siarkowy tworzy silnie rozgałęzione pędy, przyjmuje pokrój wzniesiony i zwarty. Osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Zielone liście są nieduże, podwójnie pierzaste, zebrane w odziomkowe rozety.
Kosmos siarkowy kwitnie obficie od końca lipca lub początku sierpnia do października. Kwiaty są pomarańczowe lub żółte. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce: brązowe niełupki wrzecionowatego kształtu, w których wnętrzu znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Kosmos siarkowy - warunki uprawy

Kosmos siarkowy jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne, ciche, wolne od przeciągów. Wystarczy, aby podłoże było przepuszczalne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Jest to roślina wyjątkowo ciepłolubna, źle znosi przymrozki i drastyczne zmiany temperatur. Dość dobrze radzi sobie z okresowym brakiem wody.

Kosmos siarkowy - pielęgnacja

Kosmos siarkowy dość szybko się rozrasta i łatwo sam rozsiewa, dlatego dbajmy o regularne usuwanie go z miejsc niepożądanych. Lubi wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza w okresie wiosennym. Roślinę rozmnaża się przez nasiona.

Kosmos siarkowy - zastosowanie

Kosmos siarkowy często wykorzystywany jest na kwiatowych rabatach. Ładnie wygląda wysiany wzdłuż ścieżek czy na skalniakach. Najlepiej prezentuje się w grupie. To dobre towarzystwo dla wysokich kwiatów. Jednak nie wszystkie rośliny chcą obok niego rosnąć, gdyż kosmos szybko czerpie wartości odżywcze z podłoża.
Nadaje się do uprawy w pojemnikach i na kwiat cięty (długo zachowuje trwałość, można z niego tworzyć naturalne bukiety).

Poznaj inne kwitnące rośliny jednoroczne wysiewane do gruntu:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.