Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Dimorfoteka pomarańczowa

Dimorfoteka pomarańczowa

groszek pachnący

Groszek pachnący

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Komelina pospolita

Commelina communis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie,Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Komelina pospolita pochodzi ze południowo-wschodniej części Azji, gdzie uznawana jest za bylinę. W naszym kraju można ją spotkać, ale raczej jako roślinę jednoroczną. Należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae).

Komelina pospolita - opis

Komelina pospolita zaliczana jest to bardzo pięknych i nietypowych roślin. Ma wzniesiony pokrój i delikatne pędy. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże, intensywnie zielone liście mają jajowato-eliptyczny kształt. Osadzone są na pędach siedząco, na krótkich ogonkach.
Komelina pospolita kwitnie od czerwca do lipca. W tym okresie roślina obsypana jest niebieskimi kwiatami. Kwiat komeliny składa się najczęściej z dwóch niebieskich płatków i jednego białego lub wszystkich niebieskich z białym środkiem. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że otwierają się rankiem, a zamykają po południu. Potocznie kwiaty komeliny nazywane są myszką. Owocem jest torebka zawierająca liczne małe nasiona.

Komelina pospolita - warunki uprawy

Dla komeliny idealne są miejsca słoneczne i ciepłe - w takich warunkach najobficiej kwitnie. Duża ilość cienia powoduje większy przyrost masy liści, natomiast kwiatów roślina wydaje wtedy niewiele. W Polsce nie przetrzymuje mrozów, dlatego przeważnie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Komelina pospolita - pielęgnacja

Komelina pospolita wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania, zwłaszcza w okresach dużej suszy. Wysokie okazy wymagają podpór, ponieważ mogą łatwo łamać się podczas wietrznej lub deszczowej pogody. Podłoże dla komeliny powinno być przewiewne i umiarkowanie żyzne - zbyt duża ilość próchnicy może powodować nadmierny wzrost rośliny. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział kłączy. Karpy korzeniowe komeliny pospolitej można wykopywać jesienią i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, aby ponownie znów posadzić na wiosnę.

Komelina pospolita - zastosowanie

Komelina pospolita bardzo dobrze sprawdza się na rabatach jednorocznych, jako uzupełnienie rabat bylinowych oraz na obwódki. Dobrze prezentuje się na tle drzew. Można ją sadzić w miejscach, gdzie jest dość silne nasłonecznienie. Nadaje ogrodom wiejski i lekki klimat. Sprawdza się również jako roślina pojemnikowa, będzie ciekawą ozdobą tarasu lub balkonu.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.