Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Komelina pospolita

Commelina communis
Kategoria: Pnącza,Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Komelina pospolita pochodzi ze południowo-wschodniej części Azji, gdzie uznawana jest za bylinę. W naszym kraju można ją spotkać, ale raczej jako roślinę jednoroczną. Należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae).

Komelina pospolita - opis

Komelina pospolita zaliczana jest to bardzo pięknych i nietypowych roślin. Ma wzniesiony pokrój i delikatne pędy. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże, intensywnie zielone liście mają jajowato-eliptyczny kształt. Osadzone są na pędach siedząco, na krótkich ogonkach.
Komelina pospolita kwitnie od czerwca do lipca. W tym okresie roślina obsypana jest niebieskimi kwiatami. Kwiat komeliny składa się najczęściej z dwóch niebieskich płatków i jednego białego lub wszystkich niebieskich z białym środkiem. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że otwierają się rankiem, a zamykają po południu. Potocznie kwiaty komeliny nazywane są myszką. Owocem jest torebka zawierająca liczne małe nasiona.

Komelina pospolita - warunki uprawy

Dla komeliny idealne są miejsca słoneczne i ciepłe - w takich warunkach najobficiej kwitnie. Duża ilość cienia powoduje większy przyrost masy liści, natomiast kwiatów roślina wydaje wtedy niewiele. W Polsce nie przetrzymuje mrozów, dlatego przeważnie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Komelina pospolita - pielęgnacja

Komelina pospolita wymaga regularnego odchwaszczania oraz podlewania, zwłaszcza w okresach dużej suszy. Wysokie okazy wymagają podpór, ponieważ mogą łatwo łamać się podczas wietrznej lub deszczowej pogody. Podłoże dla komeliny powinno być przewiewne i umiarkowanie żyzne - zbyt duża ilość próchnicy może powodować nadmierny wzrost rośliny. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział kłączy. Karpy korzeniowe komeliny pospolitej można wykopywać jesienią i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, aby ponownie znów posadzić na wiosnę.

Komelina pospolita - zastosowanie

Komelina pospolita bardzo dobrze sprawdza się na rabatach jednorocznych, jako uzupełnienie rabat bylinowych oraz na obwódki. Dobrze prezentuje się na tle drzew. Można ją sadzić w miejscach, gdzie jest dość silne nasłonecznienie. Nadaje ogrodom wiejski i lekki klimat. Sprawdza się również jako roślina pojemnikowa, będzie ciekawą ozdobą tarasu lub balkonu.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.