Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Kocanki ogrodowe = nieśmiertelniki

Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, pomarańczowa, żółta, brązowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kocanki ogrodowe, znane jako nieśmiertelniki, to roślina jednoroczna z rodziny złożonych Compositae.

Nieśmiertelniki – opis

Kocanki ogrodowe pochodzą z Australii. Roślina charakteryzuje się wzniesioną łodygą 40–100 cm wysokości, słabo owłosioną, która rozgałęzia się w pewnej odległości od nasady. Liście kocanek ogrodowych są podługowato-lancetowate, całobrzegie, mają do 10 cm długości.
Kocanki ogrodowe kwitną od połowy lipca do przymrozków. Koszyczki kwiatowe złożone są wyłącznie z żółtych kwiatów rurkowych, otoczonych suchymi, białymi, czerwonymi lub brunatnymi listkami okrywy koszyczka – to właśnie te okrywy są ozdobną częścią kwiatostanu.
Odmiany ogrodowe nieśmiertelników mają zwiększoną liczbę listków okrywy koszyczka, większe koszyczki (średnicy 8 cm) i bardziej wypełnione barwnymi listkami okrywy koszyczka Wśród nich jest wiele odmian o różnych barwach: białych, różowych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, brązowych. Są również kocanki niskie, które dorastają do 30–35 cm wysokości, które mają duże, niezwykle barwne koszyczki.

Kocanki ogrodowe – uprawa

Kocanki ogrodowe najlepiej rosną na glebie dobrze uprawionej. Rośliny te wymagają słonecznego stanowiska. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na suszę. Kocanki ogrodowe rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec marca i na początku kwietnia do zimnego inspektu bądź na miejsce stałe do gruntu.

Nieśmiertelniki kwiaty ogrodowe

Kocanki ogrodowe w ogrodach sadzi się na rabatach. Znakomicie nadają się na suche bukiety. Pędy kwiatowe należy ścinać w momencie, gdy środkowe, żółte kwiaty rurkowe w koszyczku są jeszcze niewidoczne bądź lub ledwo je widać przez lekko rozchylone barwne okrywy koszyczka. Kocanki z przeznaczeniem na suche bukiety należy ścinać rano w dni słoneczne, a następnie powiązać w pęczki i zawiesić koszyczkami w dół w miejscu suchym, ciepłym i przewiewnym.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.