Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosmos siarkowy

Kosmos siarkowy

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Porcelanka niebieska

Porcelanka niebieska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Kleome ciernista

Cleome spinosa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kleome ciernista jest bujnie rosnącą rośliną jednoroczną z rodziny kaparowatych Capparaceae. Pochodzi z Ameryki, dorasta do 150 cm wysokości. Roślina pokryta jest włoskami, jej pędy są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione, a kwiaty pachnące, zebrane w luźne grona.

Kleome kwitnie długo: od lipca do jesieni. Jej oryginalne pachnące kwiaty są zebrane na wierzchołkach pędów w luźne grona (pędy kwiatostanowe mają od 80 do 120 cm wysokości). Kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe w różnych odcieniach.

Roślina ta dobrze rośnie na glebach żyznych, niezbyt wilgotnych oraz na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Konieczne jest regularne nawożenie, natomiast podlewać należy mało.
Polecana jest przede wszystkim do sadzenia w grupach, ale można ją także uprawiać na kwiat cięty (w wazonie kwiaty zachowują trwałość do 14 dni).

Kleome rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu w szklarni, inspekcie lub w mieszkaniu (na parapecie okiennym) do doniczek wypełnionych ziemią piaszczystą. Nasiona należy tylko przycisnąć, nie przykrywać ziemią i aż do wschodów utrzymywać równomierną wilgotność. Po 3–4 tygodniach nasiona powinny skiełkować. Następnie siewki przesadza się pojedynczo do doniczek i ustawia w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Na miejsce stałe sadzić można dopiero w drugiej połowie maja w odstępach co 50 cm. Można również wysiewać wprost do gruntu do końca kwietnia.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.