Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kapusta ozdobna

Brassica oleracea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowy
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: fioletowo-zielona, biało-zielona, różowo-zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kapusta ozdobna należy do rodziny kapustowatych Brassicaceae. To jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych. Roślina ma rozetowy pokrój i osiąga 30-40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są liście, które nawet na jednym okazie mogą mieć różną barwę (różową, fioletową, białą). Kapusty ozdobne różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej. Gatunek ten jest uprawiany jako roślina jednoroczna bądź dwuletnia.

Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dobre naświetlenie powoduje intensywne wybarwianie liści. Optymalne podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Nasiona kapusty ozdobnej najlepiej wysiewać wczesną wiosną, do pojemników w pomieszczeniu lub na rozsadnik. Młodą rozsadę wysadza się na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odstępy między roślinami powinny wynosić nie mniej niż 30 cm. Kapustę ozdobną warto sporadycznie podlewać (w czasie suszy) i regularnie nawozić. Odmiany dwuletnie wymagają okrycia przed nadejściem zimy.

Kapustę ozdobną bardzo często wykorzystuje się do tworzenia barwnych rabat z bylinami. Jest dekoracyjna nawet późną jesienią, gdy większość roślin kończy sezon wegetacyjny. Odmiany kapusty ozdobnej o mniejszych rozmiarach mogą posłużyć także do dekoracji ścieżek i murków. Kapustę ozdobną można uprawiać w pojemnikach – to znakomita dekoracja balkonu lub tarasu. wykorzystuje się ją także do ozdabiania nagrobków. Często okazy można spotkać w zieleni miejskiej.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.