Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Starzec popielny

Starzec popielny

Godecja wielkokwiatowa

Godecja wielkokwiatowa

Malwa różowa

Malwa różowa

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gryka

Fagopyrum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, zielona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gryka zwyczajna jest to roślina, która swoje korzenie posiada we wschodniej i środkowej Azji. W Polsce znana i uprawiana jest od lat, głównie jako roślina spożywcza i paszowa. Należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae).

Gryka zwyczajna - opis

Rośliny z rodzaju gryka mogą być jednoroczne lub wieloletnie w zależności od gatunku. W Polsce występują głównie te jednoroczne. Średnio dorastają do koło 2 m wysokości. Gryka tworzy prostą, wzniesioną łodygę. Może ona być zarówno gładka, jak i owłosiona. Liście są naprzemianległe, pojedyncze. Blaszka liściowa ma kształt trójkątny lub sercowaty. Przylistki zrośnięte są w błoniastą pochewkę. Okres kwitnienia gryki przypada od lipca do sierpnia, w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Kwiaty są obupłciowe, niewielkie, zebrane w groniaste kwiatostany. Okwiat w kolorze białym, różowym lub zielonym. Owocem są trójgroniaste orzeszki.

  • Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) - gatunek najbardziej popularny. Ma białe, pachnące kwiaty. Roślina jednoroczna, wykorzystywana jako surowiec zielarski i paszowy.
  • Gryka tatarska (Fagopyrum tataricum) – jedna z najniższych gryk, osiąga 30-70 cm. Często uznawana za chwast.

Gryka zwyczajna - warunki uprawy

Gryka nie ma wysokich wymagań glebowych. Odnajdzie się nawet na podłożu suchym lub mułowatym. Lubi odczyn lekko kwaśny lub obojętny gleby. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste z umiarkowanie wilgotnym podłożem. Nie przepada za spadkami temperatury na wiosnę jak i jesienią. Również upały mogą okazać się przyczyną zmniejszenia plonu gryki, gdyż korzenie są włókniste i płytko się zagnieżdżają w ziemi.
Na gryce rzadko występują szkodniki czy choroby, również chwasty niechętnie wyrastają w jej towarzystwie.

Gryka zwyczajna - pielęgnacja

Gryka zwyczajna preferuje coroczne zasilanie zarówno mineralnym nawozem wieloskładnikowym, jak i kompostem. Z racji wysokiej wrażliwości na suszę, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu gryki przez cały okres uprawy. Polepsza to kondycję rośliny i zwiększa plon.
Gryka rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Gryka zwyczajna - zastosowanie

Gryka przede wszystkim wykorzystywana jest do spożycia, produkuje się z niej kaszę gryczaną. Jednak pełni też funkcję ozdobną. Małe, delikatne kwiaty nadają rabatom lekki i rustykalny charakter. Grykę wysiewa się chętnie w ogrodach wiejskich. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat z roślin wieloletnich. Gryka ma duże znaczenie w produkcji paszy dla zwierząt.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.