Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gryka

Fagopyrum
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, zielona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gryka zwyczajna jest to roślina, która swoje korzenie posiada we wschodniej i środkowej Azji. W Polsce znana i uprawiana jest od lat, głównie jako roślina spożywcza i paszowa. Należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae).

Gryka zwyczajna - opis

Rośliny z rodzaju gryka mogą być jednoroczne lub wieloletnie w zależności od gatunku. W Polsce występują głównie te jednoroczne. Średnio dorastają do koło 2 m wysokości. Gryka tworzy prostą, wzniesioną łodygę. Może ona być zarówno gładka, jak i owłosiona. Liście są naprzemianległe, pojedyncze. Blaszka liściowa ma kształt trójkątny lub sercowaty. Przylistki zrośnięte są w błoniastą pochewkę. Okres kwitnienia gryki przypada od lipca do sierpnia, w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Kwiaty są obupłciowe, niewielkie, zebrane w groniaste kwiatostany. Okwiat w kolorze białym, różowym lub zielonym. Owocem są trójgroniaste orzeszki.

  • Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) - gatunek najbardziej popularny. Ma białe, pachnące kwiaty. Roślina jednoroczna, wykorzystywana jako surowiec zielarski i paszowy.
  • Gryka tatarska (Fagopyrum tataricum) – jedna z najniższych gryk, osiąga 30-70 cm. Często uznawana za chwast.

Gryka zwyczajna - warunki uprawy

Gryka nie ma wysokich wymagań glebowych. Odnajdzie się nawet na podłożu suchym lub mułowatym. Lubi odczyn lekko kwaśny lub obojętny gleby. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste z umiarkowanie wilgotnym podłożem. Nie przepada za spadkami temperatury na wiosnę jak i jesienią. Również upały mogą okazać się przyczyną zmniejszenia plonu gryki, gdyż korzenie są włókniste i płytko się zagnieżdżają w ziemi.
Na gryce rzadko występują szkodniki czy choroby, również chwasty niechętnie wyrastają w jej towarzystwie.

Gryka zwyczajna - pielęgnacja

Gryka zwyczajna preferuje coroczne zasilanie zarówno mineralnym nawozem wieloskładnikowym, jak i kompostem. Z racji wysokiej wrażliwości na suszę, nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu gryki przez cały okres uprawy. Polepsza to kondycję rośliny i zwiększa plon.
Gryka rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Gryka zwyczajna - zastosowanie

Gryka przede wszystkim wykorzystywana jest do spożycia, produkuje się z niej kaszę gryczaną. Jednak pełni też funkcję ozdobną. Małe, delikatne kwiaty nadają rabatom lekki i rustykalny charakter. Grykę wysiewa się chętnie w ogrodach wiejskich. Jest doskonałym uzupełnieniem rabat z roślin wieloletnich. Gryka ma duże znaczenie w produkcji paszy dla zwierząt.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.