Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

Fasolnik chiński

Fasolnik chiński

Naparstnica wełnista

Naparstnica wełnista

Porcelanka niebieska

Porcelanka niebieska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Groszek pachnący

Lathyrus odoratus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Groszek pachnacy – opis

Groszek pachnący jest pnącą rośliną jednoroczną z rodziny motylkowatych Leguminosae. Pochodzi z Europy Południowej (z Sycylii). Jego pędy osiągają od 50 do 150 cm, ma cienką, kanciastą, nieznacznie oskrzydloną łodygę z wąsami służącymi do czepiania się podpór. Liście są pierzaste.

Groszek ozdobny – kwiat

Groszek kwitnie od końca VI do VIII. Kwiaty mają budowę typową dla rodziny motylkowatych (górny płatek zwany żagielkiem, 2 boczne – skrzydełka, płatek dolny – tzw. łódeczka), są silnie pachnące, osadzone w nielicznych gronach. Barwa kwiatów groszku pachnącego może być różna, w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian uprawnych.

 

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: pomysł na pachnący ogród. Pachnące rośliny w ogrodzie


Pachnący groszek – uprawa

Groszek pachnący wymaga gleby żyznej, próchniczej, wapiennej, o pH 7,0–7,5, głęboko uprawionej i lekko wilgotnej. Należy ją przygotować jesienią dodając obornik bydlęcy, wapń, fosfor i potas (nawóz potasowy nie może zawierać chloru). Stanowisko powinno być słoneczne.

Groszek pachnący – wysiew

Rozmnaża się go z nasion wysiewanych najpóźniej do połowy kwietnia wprost do gruntu, po 2–3 nasiona w jedno miejsce, w rozstawie 50–60 cm x 8–10 cm. Nasiona groszka można wysiewać również wcześniej (w lutym–marcu) do skrzynek lub doniczek, które przetrzymuje się w szklarni lub w inspekcie. Rozsadę wysadza się do gruntu z bryłą ziemi. Gdy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost, należy je podsypać ziemią i rozciągnąć druty lub sznurki, wzdłuż których mogą piąć się w górę. Podczas wegetacji groszek wymaga dokarmiania, a w lata suche – nawadniania. Gdy rośliny mają 10–15 cm wysokości, należy je przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiły. Tworzenie się nasion hamuje kwitnienie, dlatego aby utrzymać długo kwitnące rośliny, konieczne jest usuwanie pędów z przekwitłymi kwiatami.

Groszek pachnący na balkonie

Pachnący groszek znakomicie nadaje się na kwiat cięty. W ogrodzie sadzi się go przy ogrodzeniach, kratkach, pergolach, można także w skrzynkach balkonowych.

 

>>Przeczytaj też: Ogrodzenie oplecione roślinami. Pnącza mogą ozdobić płot lub siatkę

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.