Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bratek ogrodowy

Bratek ogrodowy

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy

Osteospermum

Osteospermum

dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Groszek pachnący

Lathyrus odoratus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Groszek pachnący jest pnącą rośliną jednoroczną z rodziny motylkowatych Leguminosae. Pochodzi z Europy Południowej (z Sycylii). Jego pędy osiągają od 50 do 150 cm, ma cienką, kanciastą, nieznacznie oskrzydloną łodygę z wąsami służącymi do czepiania się podpór. Liście są pierzaste.

Groszek kwitnie od końca VI do VIII. Kwiaty mają budowę typową dla rodziny motylkowatych (górny płatek zwany żagielkiem, 2 boczne – skrzydełka, płatek dolny – tzw. łódeczka), są silnie pachnące, osadzone w nielicznych gronach.

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian uprawnych.

Groszek pachnący wymaga gleby żyznej, próchniczej, wapiennej, o pH 7,0–7,5, głęboko uprawionej i lekko wilgotnej. Należy ją przygotować jesienią dodając obornik bydlęcy, wapń, fosfor i potas (nawóz potasowy nie może zawierać chloru). Stanowisko powinno być słoneczne.

Groszek pachnący znakomicie nadaje się na kwiat cięty. W ogrodzie sadzi się go przy ogrodzeniach, kratkach, pergolach, można także w skrzynkach balkonowych.

Rozmnaża się go z nasion wysiewanych pod koniec (najpóźniej do połowy kwietnia) wprost do gruntu, po 2–3 nasiona w jedno miejsce, w rozstawie 50–60 cm x 8–10 cm. Nasiona można wysiewać również wcześniej (w lutym–marcu) do skrzynek lub doniczek, które przetrzymuje się w szklarni lub w inspekcie. Rozsadę wysadza się do gruntu z bryłą ziemi. Gdy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost, należy je podsypać ziemią i rozciągnąć druty lub sznurki, wzdłuż których mogą piąć się w górę. Podczas wegetacji groszek wymaga dokarmiania, a w lata suche – nawadniania. Gdy rośliny mają 10–15 cm wysokości, należy je przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiły. Tworzenie się nasion hamuje kwitnienie, dlatego aby utrzymać długo kwitnące rośliny, konieczne jest usuwanie pędów z przekwitłymi kwiatami.

Galeria zdjęć:

  • groszek pachnący
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • groszek pachnący
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • Fot: Biuro Kwiatowe Holandia
  • 446.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.