Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goździk brodaty

Goździk brodaty

Szałwia powabna

Szałwia powabna

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Floks Drummonda = płomyk Drummonda

Phlox drummondii
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, dwubarwna, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Floks Drummonda to niewielka, ale bardzo atrakcyjna roślina jednoroczna, która znakomicie nadaje się do uprawy zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach. Należący do rodziny wielosiłowatych floks Drummonda ma lancetowate, zielone liście i mocno rozgałęzione, owłosione pędy, które mają tendencję do pokładania się. Zwykle dorastają do 40 cm długości, ale u odmian mogą być nieco krótsze (15-30 cm). Na szczytach pędów rozwijają się niewielkie, baldachowate kwiatostany, złożone z kilku pojedynczych, talerzykowatych kwiatów, które w zależności od odmiany mogą być różowe, czerwone, białe, fioletowe lub dwubarwne.
W odpowiednich warunkach floks Drummonda kwitnie całe lato (od czerwca do września), stanowiąc wspaniałą ozdobę rabaty bądź tarasu. Jeśli jednak zostanie posadzony na niewłaściwym stanowisku lub na suchym podłożu, bardzo szybko przekwita i trąci walory dekoracyjne. Aby tego uniknąć, należy przeznaczyć dla floksów Drummonda stanowisko słoneczne oraz żyzne, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże. W uprawie pojemnikowej rośliny należy regularnie nawozić (unikając obornika) i systematycznie podlewać.
Floks Drummonda rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu do ciepłego inspektu. Młode siewki wysadza się na miejsce stałe po przejściu wiosennych przymrozków czyli po 15. maja. Rośliny zwykle nie chorują, ale w miejscach zbyt wilgotnych mogą im zagrażać choroby grzybowe (np. mączniaki).
Floks Drummonda jest znakomitą rośliną rabatową i pojemnikową. Dobrze komponuje się z żeniszkami i aksamitkami. Sadzony w grupach, doskonale nadaje się na obwódki rabat. 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.