Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kroplik ogrodowy

Kroplik ogrodowy

Naparstnica wełnista

Naparstnica wełnista

Goździk chiński = cesarski

Goździk chiński = cesarski

Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Fasolnik chiński

Vigna sinensis
Kategoria: Warzywa,Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Fasolnik chiński pochodzi z Afryki. W Polsce to roślina mało znana, częściej można spotkać jej uprawy we Francji lub Holandii. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Potocznie nazywa się go warzywnym spaghetti.

Fasolnik chiński - opis

Fasolnik chiński jest rośliną jednoroczną. Można wyróżnić dwie formy fasolnika:

  • tyczną, która łatwo pnie się po podporach,
  • karłową, która przyjmuje krzaczasty pokrój.

Pędy fasolnika mogą osiągać nawet 4 m długości. Liście są ozdobne, zielone, trójpalczaste, o lekko sercowatym kształcie. Okres kwitnienia rośliny przypada na lipiec. Białe, ciemnoczerwone lub fioletowe kwiaty, umieszczone na długich szypułkach w kątach liści, są zebrane w kwiatostany.  W sierpniu lub we wrześniu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce - strąki. Przypominają one owoce fasoli szparagowej, ale są o wiele dłuższe (u odmian tycznych mogą dorastać do 100 cm długości, u karłowych do 30 cm), przeważnie zielone, choć istnieją także odmiany o owocach żółtych czy czerwonych. Wewnątrz owoców znajduje się nawet do 30 białych lub lekko czerwonych nasion z charakterystycznym czarnym znaczkiem.
Nasiona i strąki są jadalne, zawierają dużą ilość białka. Są bardzo często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, afrykańskiej czy południowoamerykańskiej.

>>Przeczytaj też: Fasolnik chiński – co to za warzywo? Jak uprawiać fasolnik w ogrodzie?

Fasolnik chiński - warunki uprawy

Fasolnik chiński z racji swojego pochodzenia ma duże wymagania cieplnej i świetlne. Toleruje tylko i wyłącznie miejsca słoneczne i ciepłe. Nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera powoduje śmierć rośliny, dlatego wysiew i sadzenie powinno odbywać się w miesiącach, gdy przymrozki nie będą zagrażać roślinie. Fasolnik lubi glebę żyzną i bogatą w składniki pokarmowe. Bardzo dobrze radzi sobie z silnym słońcem i suszą.

Fasolnik chiński - pielęgnacja

Roślina przez cały okres wegetacji wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania. Fasolnik rozmnaża się przez wysiew nasion. Warto uprawiać roślinę z rozsady, bowiem nasiona wysiewane do doniczek i inspektów lepiej kiełkują (nasiona są wrażliwe na niskie temperatury). Roślinie sprzyja zasilanie nawozem wieloskładnikowym, zwłaszcza na początku kwitnienia.

Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński przede wszystkim wykorzystywany jest jako roślina do spożycia. Strąki można gotować, mrozić, smażyć. Idealnie smakują jako dodatek do ziemniaków, ryżu czy jako zwykła przekąska w ciągu dnia. Dobrze sprawdza się także jako roślina ozdobna. Można tworzyć z niego pergole, czy też łatwo obrośnie altankę czy poręcz. Kwiaty są delikatne i subtelne, a bujne liście szybko zakryją nieatrakcyjne miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.