Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy

Żmijowiec babkowaty

Żmijowiec babkowaty

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Fasolnik chiński

Vigna sinensis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie,Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, czerwona, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Fasolnik chiński pochodzi z Afryki. W Polsce to roślina mało znana, częściej można spotkać jej uprawy we Francji lub Holandii. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Potocznie nazywa się go warzywnym spaghetti.

Fasolnik chiński - opis

Fasolnik chiński jest rośliną jednoroczną. Można wyróżnić dwie formy fasolnika:

  • tyczną, która łatwo pnie się po podporach,
  • karłową, która przyjmuje krzaczasty pokrój.

Pędy fasolnika mogą osiągać nawet 4 m długości. Liście są ozdobne, zielone, trójpalczaste, o lekko sercowatym kształcie. Okres kwitnienia rośliny przypada na lipiec. Białe, ciemnoczerwone lub fioletowe kwiaty, umieszczone na długich szypułkach w kątach liści, są zebrane w kwiatostany.  W sierpniu lub we wrześniu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce - strąki. Przypominają one owoce fasoli szparagowej, ale są o wiele dłuższe (u odmian tycznych mogą dorastać do 100 cm długości, u karłowych do 30 cm), przeważnie zielone, choć istnieją także odmiany o owocach żółtych czy czerwonych. Wewnątrz owoców znajduje się nawet do 30 białych lub lekko czerwonych nasion z charakterystycznym czarnym znaczkiem.
Nasiona i strąki są jadalne, zawierają dużą ilość białka. Są bardzo często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, afrykańskiej czy południowoamerykańskiej.

>>Przeczytaj też: Fasolnik chiński – co to za warzywo? Jak uprawiać fasolnik w ogrodzie?

Fasolnik chiński - warunki uprawy

Fasolnik chiński z racji swojego pochodzenia ma duże wymagania cieplnej i świetlne. Toleruje tylko i wyłącznie miejsca słoneczne i ciepłe. Nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera powoduje śmierć rośliny, dlatego wysiew i sadzenie powinno odbywać się w miesiącach, gdy przymrozki nie będą zagrażać roślinie. Fasolnik lubi glebę żyzną i bogatą w składniki pokarmowe. Bardzo dobrze radzi sobie z silnym słońcem i suszą.

Fasolnik chiński - pielęgnacja

Roślina przez cały okres wegetacji wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania. Fasolnik rozmnaża się przez wysiew nasion. Warto uprawiać roślinę z rozsady, bowiem nasiona wysiewane do doniczek i inspektów lepiej kiełkują (nasiona są wrażliwe na niskie temperatury). Roślinie sprzyja zasilanie nawozem wieloskładnikowym, zwłaszcza na początku kwitnienia.

Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński przede wszystkim wykorzystywany jest jako roślina do spożycia. Strąki można gotować, mrozić, smażyć. Idealnie smakują jako dodatek do ziemniaków, ryżu czy jako zwykła przekąska w ciągu dnia. Dobrze sprawdza się także jako roślina ozdobna. Można tworzyć z niego pergole, czy też łatwo obrośnie altankę czy poręcz. Kwiaty są delikatne i subtelne, a bujne liście szybko zakryją nieatrakcyjne miejsca.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.