Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Nemezja powabna

Nemezja powabna

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita

Cynia wytworna

Cynia wytworna

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Eszolcja kalifornijska

Eschscholtzia californica
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Eszolcja kalifornijska jest rośliną jednoroczną z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Kalifornii. Tworzy pomarańczowo zabarwiony korzeń palowy. Pędy mają 30–50 cm wysokości, są silnie rozgałęzione, soczyste, gładkie, z sinawym nalotem. Pierzastodzielne liście o sinoniebieskozielonej barwie są osadzone na długich ogonkach.

Jeśli eszolcja wysiana została jesienią, to zakwitnie w końcu maja, natomiast gdy nasiona wysieliśmy wiosna, to kwiaty pojawią się pod koniec czerwca lub na początku lipca i pozostaną na roślinie aż do jesieni. Kwiaty o średnicy 5–8 cm mają cztery płatki, są osadzone pojedynczo na wzniesionych długich szypułkach. Kielichy kwiatowe odpadają przy rozwijaniu się kwiatów, pozostawiając niewielką, okrągłą tarczkę z brzegami lekko wywijającymi się ku dołowi. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe i karminowe w różnych odcieniach. Otwierają się tylko podczas słonecznej pogody (między godziną 10.00 a 16.00).

Eszolcja wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, dość suchej i słonecznego stanowiska.
Obsadza się nią rabaty, a z niskich odmian tworzy się obwódki na kwietnikach bądź kompozycje w skrzynkach balkonowych.

Eszolcję rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu jesienią – pod koniec września lub wiosną – w marcu. Po wzejściu siewki przerywa się pozostawiając rośliny co 15–20 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.