Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goździk brodaty

Goździk brodaty

Szarłat wiechowaty

Szarłat wiechowaty

Lak pospolity

Lak pospolity

Dzwonek brodaty

Dzwonek brodaty

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Campanula medium 'Alba'
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Dzwonek ogrodowy 'Alba' (ang. Canterbury Bells ) to odmiana o śnieznobiałych kwiatach. Jest rośliną dwuletnią z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Jego ojczyzną jest poludniowa Europa. W pierwszym roku tworzy przyziemna rozetę zielonych, lancetowatych, nieco szorstkich w dotyku liści. Pędy kwiatostanowe wykształcaja się w drugim roku. Są dość grube i sztywne. Dorastają do 100 cm wysokości. Roślina tworzy zwarte kępy osiągające do 35 cm szerokości. Kwiaty duże (około 5cm długości), w formie dzwonków o płaskim dnie kielicha kwiatowego zakwitają od czerwca do sierpnia. Ze względu na liczne pokrycie szczecinkami - cała roślina 'szeleści'.

Dzwonek ogrodowy wymaga żyznej, dość wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Najlepiej rozwija się i kwitnie w słońcu, ale może być również uprawiany w półcieniu. Doskonale nadaje się na rabaty, do ogrodów naruralistycznych i na kwiat cięty.

Rozmnaża sie go przez wysiew nasion na rozsadniku późną wiosną (przełom maja i czerwca). Wymaga pikowania do doniczek, a po wykształceniu rozety liściowej, późnym latem, może być wysadzany na miejsce stałe.

Galeria zdjęć:

  • dzwonek ogrodowy 'Alba'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • SSA41906.JPG
    Fot: Bogumiła Hajduk
Tekst: Agnieszka Mike-Jezioska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.