Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita

Niecierpek Waleriana

Niecierpek Waleriana

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Campanula medium 'Alba'
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek ogrodowy 'Alba' (ang. Canterbury Bells ) to odmiana o śnieżnobiałych kwiatach. Jest rośliną dwuletnią z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Jego ojczyzną jest poludniowa Europa. W pierwszym roku tworzy przyziemna rozetę zielonych, lancetowatych, nieco szorstkich w dotyku liści. Pędy kwiatostanowe wykształcają się w drugim roku. Są dość grube i sztywne. Dorastają do 100 cm wysokości. Roślina tworzy zwarte kępy osiągające do 35 cm szerokości. Kwiaty duże (około 5cm długości), w formie dzwonków o płaskim dnie kielicha kwiatowego zakwitają od czerwca do sierpnia. Ze względu na liczne pokrycie szczecinkami - cała roślina "szeleści".

Dzwonek ogrodowy 'Alba' wymaga żyznej, dość wilgotnej, przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Najlepiej rozwija się i kwitnie w słońcu, ale może być również uprawiany w półcieniu. Doskonale nadaje się na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i na kwiat cięty.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion na rozsadniku późną wiosną (przełom maja i czerwca). Wymaga pikowania do doniczek, a po wykształceniu rozety liściowej, późnym latem, może być wysadzany na miejsce stałe.

Tekst: Agnieszka Mike-Jezioska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.