Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

groszek pachnący

Groszek pachnący

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Godecja wielkokwiatowa

Godecja wielkokwiatowa

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Dziwaczek jalapa

Mirabilis jalapa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

 • Fot: Maria Muszalska
 • Fot: Maria Muszalska
 • Fot: Maria Muszalska
 • DSC03938.JPG
  Fot: Anna Grzywa
 • kwiaty z naszego ogrodu - 2013 005a.JPG
  Fot: Jolanta Debowiak
 • 012.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
Opis:

Dziwaczek jalapa jest rośliną jednoroczną z rodziny dziwaczkowatych Nyctaginaceae. Pochodzi z Meksyku. Jego pędy osiągają 70–80 cm wysokości, są rozgałęzione od nasady, grube i sztywne, a liście jajowate i zaostrzone.

Dziwaczek kwitnie od połowy VII do końca VIII. Rozpoczyna kwitnienie, gdy większość roślin jednorocznych jest już w pełni kwitnienia. Kwiaty maja lejkowaty kształt, są białe, żółte lub czerwone, skupione w kątach górnych liści. Otwierają się około godziny 16.00, kwitną jedną noc wydając miły zapach i przekwitają rankiem następnego dnia.

Dziwaczek wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz słonecznego stanowiska. Sadzi się go na rabaty lub w grupach, rzadziej stosuje się go na kwiat cięty. Podczas suszy należy go podlewać. Aby kwitł obficie, trzeba dokarmiać go co 10–14 dni.

Dziwaczek rozmnażany jest przez nasiona lub przez podział bulwiastych korzeni. Nasiona wysiewa się w połowie marca do ciepłego lub półciepłego inspektu, w kwietniu do inspektu zimnego. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 50 x 50 cm. Korzenie bulwiaste dzieli się podobnie, jak bulwy dalii. Karpy wykopuje się jesienią, zimą przechowuje w miejscu zabezpieczonym od mrozu, a przed wysadzeniem na miejsce stałe – dzieli. Kwitną wtedy wcześniej i bardzo obficie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.