Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kleome ciernista

Kleome ciernista

Rudbekia dwubarwna

Rudbekia dwubarwna

Tujałka zmienna

Tujałka zmienna

Szczeć barwierska

Szczeć barwierska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Dziwaczek jalapa

Mirabilis jalapa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mirabilis jalapa – opis

Dziwaczek jalapa jest rośliną jednoroczną z rodziny dziwaczkowatych )Nyctaginaceae). Pochodzi z Meksyku. Jego pędy osiągają 70–80 cm wysokości, są rozgałęzione od nasady, grube i sztywne, a liście jajowate i zaostrzone.

Kwiat dziwaczek

Dziwaczek kwitnie od połowy lipca do końca sieronia. Rozpoczyna kwitnienie, gdy większość roślin jednorocznych jest już w pełni kwitnienia. Kwiaty maja lejkowaty kształt, są białe, żółte lub czerwone, skupione w kątach górnych liści. Kwiat dziwaczka otwiera się około godziny 16.00, kwitnie jedną noc wydając miły zapach i przekwita rankiem następnego dnia.

Dziwaczek – uprawa

Dziwaczek wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz słonecznego stanowiska. Sadzi się go na rabaty lub w grupach, rzadziej stosuje się go na kwiat cięty. Podczas suszy należy go podlewać. Aby kwitł obficie, trzeba dokarmiać go co 10–14 dni.

Dziwaczki – rozmnażanie

Dziwaczki rozmnaża się przez nasiona lub przez podział bulwiastych korzeni. Nasiona wysiewa się w połowie marca do ciepłego lub półciepłego inspektu, w kwietniu do inspektu zimnego. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 50 x 50 cm. Korzenie bulwiaste dzieli się podobnie, jak bulwy dalii. Karpy wykopuje się jesienią, zimą przechowuje w miejscu zabezpieczonym od mrozu, a przed wysadzeniem na miejsce stałe – dzieli. Kwitną wtedy wcześniej i bardzo obficie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.