Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Szarłat trójbarwny

Szarłat trójbarwny

Dziwaczek jalapa

Dziwaczek jalapa

Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: photos.com

Driakiew purpurowa

Scabiosa atropurpurea
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 70 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: lila, różowa, szkarłatna, żółta, biała, ciemnopurpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Driakiew purpurowa to roślina dwuletnia (lub krótkowieczna bylina) z rodziny szczeciowatych Dipsacaceae, pochodzi z Europy Południowej (basen Morza Śródziemnego).
Driakiew purpurowa ma krzaczasty pokrój, jej wzniesione, silnie rozgałęzione i słabo owłosione pędy osiągają 70–90 cm wysokości. Liście dolne (odziomkowe) są lancewatojajowate, górne nierówno-pierzastodzielne.
Driakiew purpurowa kwitnie od lipca do września. Kwiaty pojedyncze zebrane są w główkowate kwiatostany osadzone na bardzo długich szypułkach. Barwa kwiatów u gatunku jest ciemnopurpurowa, ale w sprzedaży są odmiany o kwiatostanach pełnych, barwy białej, żółtej, różowej, lila i szkarłatnej. Kwiaty są pachnące.
Driakiew purpurowa najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, wapiennej i na słonecznym stanowisku. Nie jest rośliną wymagającą.
Driakiew purpurowa nadaje się na rabaty oraz na kwiat cięty. Po przekwitnięciu kwiatostany ścina się.
Driakiew purpurową rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do inspektu. Siewki wymagają pikowania. Na miejsce stałe wysadza się rośliny na początku maja w rozstawie dla form wysokich 30 x 35 cm, dla form niskich 30 x 20 cm. Nasiona można też wysiewać wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia. Driakiew purpurową można też rozmnażać przez podział roślin wczesną wiosną lub jesienią.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.