Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fasolnik chiński

Fasolnik chiński

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Niecierpek balsamina

Niecierpek balsamina

Szarłat zwisły

Szarłat zwisły

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Czarnuszka siewna

Nigella sativa
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: 10 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czarnuszka siewna pochodzi z Turcji oraz z Iraku. W Polsce rzadko się ją uprawia, znane są za to jej nasiona, które mają właściwości lecznicze. W swoim naturalnym środowisku zaliczana do chwastów zbożowych. Jednak z powodzeniem można ją uprawiać w naszym klimacie. Należy do rodziny jaskrowate (Ranunculaceae).

Czarnuszka siewna - opis

Czarnuszka siewna jest rośliną jednoroczną. Ma silnie rozgałęzioną łodygę i wzniesiony, wyprostowany pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 40 cm wysokości. Liście są nieduże, bardzo charakterystyczne - parzystopierzaste, równowąskie i nitkowate, w kolorze zielonym. Okres kwitnienia przypada od maja do września. Kwiaty są bardzo dekoracyjne. Najczęściej 3-cenntymetrowe, pojedynczo wyrastają na szczycie pędów, są w kolorze błękitnym, białym lub różowym. Jesienią w miejscu kwiatów pojawią się owoce. Składają się od 5 do 10 mieszków, które zrastają się ze sobą. Czarne, marszczone i kanciaste nasiona charakteryzują się  silnym aromatem. Wykorzystuje się je w medycynie niekonwencjonalnej oraz gastronomii. Mają korzenny, ostry smak, często używa się ich przy produkcji serów lub pieczywa.

Czarnuszka siewna - warunki uprawy

Czarnuszka siewna najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Roślina nie jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże - ważne, aby było ono umiarkowanie żyzne i dość wilgotne. Czarnuszka siewna jest gatunkiem jednorocznym, dlatego warto ją dosiewać co jakiś czas od kwietnia, aby dłużej cieszyła oko w ogrodzie. Roślina jest średnio odporna na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Czarnuszka siewna - pielęgnacja

Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu w ciągu całego okresu wegetacji, aby roślina nie więdła. Jeśli decydujemy się na uprawę czarnuszki w celu uzyskania nasion, odradzane jest stosowanie jakichkolwiek mineralnych nawozów. Rozmnaża się bardzo łatwo przez wysiew nasion.

Czarnuszka siewna - zastosowanie

Czarnuszka siewna bardzo ładnie prezentuje się na rabatach jednorocznych lub jako uzupełnienie rabat wieloletnich. Nadaje ogrodom lekkości i rustykalnego charakteru.

>>Poznaj też czarnuszkę damasceńską

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.