Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rudbekia dwubarwna

Rudbekia dwubarwna

smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

Eszolcja kalifornijska

Eszolcja kalifornijska

Dziewanna ogrodowa

Dziewanna ogrodowa

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Chaber bławatek

Centaurea cyanus
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Chaber bławatek to roślina jednoroczna z rodziny złożowych Compositae. Pochodzi z Europy. Rośliny osiągają 30–80 cm, mają pędy wzniesione, bardzo silnie rozgałęzione, kanciaste. Liście odziomkowe wyrastające z przyziemnej lub podziemnej części pędu, są pierzastosieczne, natomiast liście łodygowe są lancetowate, równowąskie, bardzo liczne, na młodych pędach wzniesione. Pędy i liście są owłosione.

Chaber bławatek - kwiat

Rośliny wysiane wiosną kwitną od lipca do końca sierpnia, wysiane jesienią - zakwitają w czerwcu następnego roku. Kwiatostany bławatka - koszyczki - mają średnicę około 3 cm, osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Koszyczki składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych. Kwiaty osadzone w zewnętrznych okółkach są bardziej wyrośnięte, dłuższe, o koronie lejkowatej, barwy niebieskiej, białej lub różowej.

>>Zobacz zdjęcia najpiękniejszych niebieskich kwiatów

Chaber - wymagania, rozmnażanie i pielęgnacja

Chaber wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.
Sadzi się go w rozstawie 25–30 x 15 cm na rabatach, a odmiany niskie na kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty.

Chaber bławatek rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu, w marcu do inspektu lub na początku kwietnia do gruntu. Siew jesienny należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami przykrywając nasiona liśćmi i gałęziami świerkowymi. Podczas suszy konieczne jest podlewanie. Rośliny kwitną dłużej, jeśli po kwitnieniu usunie się przekwitające kwiaty, aby rośliny nie zawiązały nasion.

Poznaj inne gatunki chabra:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.