Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Starzec popielny

Starzec popielny

Porcelanka niebieska

Porcelanka niebieska

Szczeć barwierska

Szczeć barwierska

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Bratek ogrodowy = fiołek ogrodowy

Viola × wittrockiana
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bratek ogrodowy (fiołek ogrodowy) jest jedną z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze ogrody i balkony. Ta dwuletnia roślina z rodziny fiołkowatych Violaceae jest mieszańcem otrzymanym w wyniku skrzyżowania Viola tricolor z innymi gatunkami. Rośliny osiągają 10–25 cm wysokości, mają gładkie, czworokanciaste, rozgałęzione łodygi, u dołu częściowo pokładające się, górą wzniesione. Dolne liście są jajowato-sercowate, górne lancetowate.

>>Przeczytaj też: Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków

Bratki - kwiaty

Bratki ogrodowe rozpoczynają kwitnienie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora kwitnienia przypada na marzec–czerwiec roku następnego. Kwiaty są 5-płatkowe, mają średnicę dochodzącą w zależności od odmiany nawet do 10 cm (zwykle 6–7 cm), są osadzone pojedynczo na dość długich szypułkach wyrastających z kątów liści. To, co jest urzekające w bratkach, to bogactwo barw ich kwiatów, które dodatkowo maja aksamitny połysk i delikatnie pachną.

Grupy bratków ogrodowych

W uprawie znajduje się wiele grup i odmian bratków. Do bratków wczesnych należą między innymi grupy:

  • hiemalis – odmiany z tej grupy mają małe kwiaty, kwitną obficie i są wytrzymałe na niskie temperatury,
  • pirnańskie – mają kwiaty z tzw. oczkiem, kwitną dość wcześnie, ale o kilka dni później niż bratki z poprzedniej grupy,
  • vorbote– mają bardzo duże kwiaty, w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach,
  • holenderskie wielokwiatowe – mają duże kwiaty o intensywnych kolorach.

Do bratków średniowczesnych i późnych zaliczamy grupy:

  • roggli – o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko;
  • szwajcarskie – kwiaty duże, rośliny silnie rosnące, obficie kwitnące;
  • mieszanka wielkokwiatowa Engelmana – bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach (z wyjątkiem białej);
  • olbrzymie Orchideiflora – kwiaty bardzo duże, w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi;
  • trimardeau – kwiaty duże (mniejsze niż bratków poprzednich grup), z oczkiem na dolnych płatkach; rośliny kwitną obficie.

Ponadto na rynku dostępnych jest wiele mieszanek oraz odmian nie należących do wyżej wymienionych grup.

Bratki uprawa i zastosowanie

Bratek wymaga gleb żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i słonecznego stanowiska (rośliny wysadzone w półcieniu stają się wybujałe i słabo kwitną).
Bratki stosuje się na kwietniki, obwódki, do mis i skrzynek balkonowych. Niektóre odmiany uprawiane są jako rośliny doniczkowe, można więc wykorzystać je do dekorowania wiosna naszych mieszkań. Nadają się również na kwiat cięty. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Marzec na balkonie i tarasie. Bratki sadzimy już w marcu

Bratki rozmnaża się z nasion wysiewanych od drugiej połowy czerwca do początku lipca do inspektu lub na rozsadnik. Nasiona należy lekko przykryć ziemią, podlać i zacieniować. Po wzejściu siewki pikuje się w rozstawie 4 x 5 cm. W końcu sierpnia lub w pierwszej połowie września rozsadę sadzi się na zagony w rozstawie 15 x 15 cm. Przed zimą bratki należy nakryć gałązkami świerka. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25 x 20 cm.

Poznaj też:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.