Aster chiński - Callistephus chinensis

2021-09-30 16:00

Aster chiński jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych (Compositae). Pochodzi z Chin.

Spis treści

  1. Aster chiński - uprawa
  2. Aster chiński - zastosowanie

Aster chiński ma wzniesione, nieco owłosione i rozgałęzione u dołu pędy. Liście są owalne lub owalno-lancetowate, gęsto zgrupowane pod koszyczkiem tworzą jakby „kołnierzyk”. Koszyczki kwiatowe mają różną budowę: chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe, i barwy: białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe.

Pod względem wysokości astry chińskie dzieli się na trzy grupy:

  • karłowe o wysokości 15–35 cm,
  • średnio wysokie o wysokości 40–65 cm,
  • wysokie o wysokości około 70 cm (zazwyczaj jednopędowe).

Aster chiński kwitnie w zależności od odmiany: najwcześniejsze kwitną na przełomie lipca i sierpnia, średnio wczesne w sierpniu, późne pod koniec sierpnia i we wrześniu. Kwiaty pojawiają się na zakończeniach pędu głównego i pędów bocznych.

Aster chiński - uprawa

Aster chiński wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie przygotowanych i nawiezionych nawozami organicznymi już na jesieni. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie należy sadzić astrów chińskich w tym samym miejscu w kolejnym roku.Podczas wegetacji konieczne jest nawadnianie i zasilanie roślin szybko działającymi nawozami mineralnymi.

>>Przeczytaj też: Astry chińskie – kwiaty jesieni. Odmiany i pielęgnacja astrów chińskich

Astry chińskie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w połowie marca do ciepłego inspektu lub w kwietniu do inspektu zimnego lub na rozsadnik. Siewki pikuje się, gdy pojawi się drugi liść. Astry chińskie uprawiane na kwiat cięty wysadza się w pierwszej połowie maja na miejsce stałe w rozstawie 30 x 35 cm. Rośliny przeznaczone na kwietniki wysadza się w tym czasie na rozsadniku w rozstawie 20 x 25 cm. Na miejsce stałe przenosi się je dopiero w połowie lata (można przesadzać podczas kwitnienia, ale z dużą bryłą ziemi).

Aster chiński - zastosowanie

Wysokie odmiany astrów chińskich nadają się na kwiat cięty, średnio wysokie najlepiej prezentują się na kwietnikach, a niskimi obsadza się obwódki i kwietniki oraz donice i skrzynki balkonowe.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotnA
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów żółta
Wysokość 15 cm - 70 cm
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe