Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Aster chiński

Callistephus chinensis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 15 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, żółta, różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aster chiński jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z Chin. Aster chiński ma wzniesione, nieco owłosione i rozgałęzione u dołu pędy. Liście są owalne lub owalno-lancetowate, gęsto zgrupowane pod koszyczkiem tworzą jakby „kołnierzyk”. Koszyczki mają różną budowę (m.in. chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe) i barwy (białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe). Pod względem wysokości astry chińskie dzieli się na trzy grupy: karłowe o wysokości 15–35 cm, średnio wysokie o wysokości 40–65 cm, wysokie o wysokości około 70 cm (zazwyczaj jedno pędowe).

Aster chiński kwitnie w zależności od odmiany: najwcześniejsze kwitną na przełomie lipca i sierpnia, średnio wczesne w sierpniu, późne pod koniec sierpnia i we wrześniu. Kwiaty pojawiają się na zakończeniach pędu głównego i pędów bocznych.
Aster chiński wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie przygotowanych i nawiezionych nawozami organicznymi już na jesieni. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie należy sadzić astrów chińskich w tym samym miejscu w kolejnym roku.
Wysokie odmiany astrów chińskich nadają się na kwiat cięty, średnio wysokie najlepiej prezentują się na kwietnikach, a niskimi obsadza się obwódki i kwietniki oraz donice i skrzynki balkonowe. Podczas wegetacji konieczne jest nawadnianie i zasilanie roślin szybko działającymi nawozami mineralnymi.

Astry chińskie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w połowie marca do ciepłego inspektu lub w kwietniu do inspektu zimnego lub na rozsadnik. Siewki pikuje się, gdy pojawi się drugi liść. Astry chińskie uprawiane na kwiat cięty wysadza się w pierwszej połowie maja na miejsce stałe w rozstawie 30 x 35 cm. Rośliny przeznaczone na kwietniki wysadza się w tym czasie na rozsadniku w rozstawie 20 x 25 cm. Na miejsce stałe przenosi się je dopiero w połowie lata (można przesadzać podczas kwitnienia, ale z dużą bryłą ziemi).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.