Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powój trójbarwny

Powój trójbarwny

dzwonek ogrodowy 'Alba'

Dzwonek ogrodowy 'Alba'

Facelia dzwonkowata

Facelia dzwonkowata

Dzwonek brodaty

Dzwonek brodaty

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Aster chiński

Callistephus chinensis
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 15 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, żółta, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aster chiński jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z Chin. Aster chiński ma wzniesione, nieco owłosione i rozgałęzione u dołu pędy. Liście są owalne lub owalno-lancetowate, gęsto zgrupowane pod koszyczkiem tworzą jakby „kołnierzyk”. Koszyczki mają różną budowę (m.in. chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe) i barwy (białe, żółte, kremowe, łososiowe, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe). Pod względem wysokości astry chińskie dzieli się na trzy grupy: karłowe o wysokości 15–35 cm, średnio wysokie o wysokości 40–65 cm, wysokie o wysokości około 70 cm (zazwyczaj jedno pędowe).

Aster chiński kwitnie w zależności od odmiany: najwcześniejsze kwitną na przełomie lipca i sierpnia, średnio wczesne w sierpniu, późne pod koniec sierpnia i we wrześniu. Kwiaty pojawiają się na zakończeniach pędu głównego i pędów bocznych.
Aster chiński wymaga gleb dość wilgotnych, żyznych, starannie przygotowanych i nawiezionych nawozami organicznymi już na jesieni. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie należy sadzić astrów chińskich w tym samym miejscu w kolejnym roku.
Wysokie odmiany astrów chińskich nadają się na kwiat cięty, średnio wysokie najlepiej prezentują się na kwietnikach, a niskimi obsadza się obwódki i kwietniki oraz donice i skrzynki balkonowe. Podczas wegetacji konieczne jest nawadnianie i zasilanie roślin szybko działającymi nawozami mineralnymi.

Astry chińskie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w połowie marca do ciepłego inspektu lub w kwietniu do inspektu zimnego lub na rozsadnik. Siewki pikuje się, gdy pojawi się drugi liść. Astry chińskie uprawiane na kwiat cięty wysadza się w pierwszej połowie maja na miejsce stałe w rozstawie 30 x 35 cm. Rośliny przeznaczone na kwietniki wysadza się w tym czasie na rozsadniku w rozstawie 20 x 25 cm. Na miejsce stałe przenosi się je dopiero w połowie lata (można przesadzać podczas kwitnienia, ale z dużą bryłą ziemi).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.