Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Werbena ogrodowa

Werbena ogrodowa

Dzwonek brodaty

Dzwonek brodaty

Kosmos podwójnie pierzasty

Kosmos podwójnie pierzasty

Zatrwian wrębny

Zatrwian wrębny

Jednoroczne i dwuletnie
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Aksamitka wąskolistna

Tagetes tenuifolia
Kategoria: Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Aksamitka wąskolistna
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • 20121006654.jpg
    Fot: Patrycja Żuraw
  • 20121006681.jpg
    Fot: Patrycja Żuraw
Opis:

Aksamitka wąskolistna (ang. french marigold) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Meksyku i północnej części Ameryki Południowej.

Aksamitka wąskolistna - opis

Roślina charakteryzuje się delikatnym, choć zwartym, kępiastym pokrojem. Osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Łodyga jest silnie rozgałęziona od samej nasady. Liście bardzo drobne, silnie powcinane, wąskie, o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Aksamitka wąskolistna kwitnie od lipca do późnej jesieni. Jej drobne kwiaty osiągają średnicę około 2 cm, są języczkowe, przybierają barwy od  jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, bywają dwubarwne. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na szypułkach.

Aksamitka wąskolistna - wymagania

Aksamitki nie są wymagające co do gleby, choć jeśli zapewnimy im żyzne, przepuszczalne podłoże - odwdzięczą nam się bujnym wzrostem. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę. Nawozić je należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Aksamitka wąskolistna - zastosowanie

Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, nadaje się też na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.
Aksamitkę tę rozmnaża się przez wysiew nasion na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.