Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

żywotnik zachodni 'Golden Tuffet'

Żywotnik zachodni 'Golden Tuffet'

Metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska

Sosna pospolita

Sosna pospolita

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Żywotnik zachodni 'Brabant'

Thuja occidentalis 'Brabant'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ (tuja 'Brabant') to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jedna z najbardziej rozpowszechnionych form żywotnika, przeznaczona na żywopłoty formowane.

Żywotni zachodni 'Brabant'

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ osiąga 3-5 m wysokości. Jest to jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika (przyrosty do 40 cm rocznie). Tworzy szeroką, kolumnową koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu).
Silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są jasnozielone, na zimę nieco brunatnieją, aby wiosna powrócić do swej intensywnej, zielonej barwy. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – jasnozielone, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, podobnie jak gałązki, zwykle lekko brunatnieją, ale wiosna staja się ponownie zielone. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.
Żywotnik zachodni ‘Brabant’ wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Tuja (Thuja) 'Brabant' - wymagania

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ wymaga przeciętnych, żyznych gleb, ale najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury. Strefa mrozoodporności 5a.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui

Iglaki na żywopłot - żywotnik 'Brabant'

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale szczególnie pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów (doskonale znosi formowanie). Aby uzyskać jednolity, zwarty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 50-70cm. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.  Jeśli rośnie jako soliter - jego pędy mogą się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, dlatego niezbędne jest ich obwiązywanie na okres zimowy.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników: kiedy sadzić i jak pielęgnować

Żywotnik zachodni 'Brabant' rozmnaża się przez sadzonki,  pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Poznaj inne odmiany żywotnika zachodniego

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.