Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Modrzew japoński

Modrzew japoński

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Modrzew europejski 'Repens'

Modrzew europejski 'Repens'

Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Świerk serbski

Picea omorica
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: strzelisty
Wysokość: do 25 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

To najszybciej rosnący świerk. Po 30 latach osiąga 12 m wysokości. Ma całkiem niezły rodowód. Jest jednocześnie endemitem i reliktem, który kiedyś rósł w całej Europie, a teraz tylko na Bałkanach. Ma bardzo regularną, wąską i strzelistą koronę z gałęziami łukowato wygiętymi ku górze. Nie mniej piękne są liczne 6-centymetrowe szyszki. Starsze okazy nie ogałacają się od dołu. 2-centymetrowe igły są dwubarwne: górna strona jest ciemnozielona i błyszcząca, a dolna niebieskawo-biała.

Polecany jest do każdego, nawet niewielkiego ogrodu, na wrzosowiska i ogrody skalne. Można tworzyć z niego szpalery osłonowe. Jest mało wybredny w stosunku do gleby, ale najlepiej rośnie na podłożach żyznych, próchnicznych i wapiennych. Znosi suche i zanieczyszczone powietrze. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.