Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Świerk kłujący ‘Śleszyn’

Świerk kłujący ‘Śleszyn’

sośnica japońska

Sośnica japońska

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk pospolity 'Goblin'

Picea abies 'Goblin'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Iglaki karłowate – świerk 'Goblin'

Świerk pospolity 'Goblin' należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego, osiągająca zwykle 100-150 cm wysokości i podobną szerokość. W pierwszych latach uprawy świerk pospolity 'Goblin' rośnie dość szybko. Roczne przyrosty mogą wynosić nawet 7-10 cm. Później wzrost zwalnia. Pokrój tej odmiany świerka jest prawie kulisty, dość zwarty. Igły są krótkie, gęste, kłujące o szarozielonej barwie (młode przyrosty mają jasnozielony kolor).

Świerk pospolity 'Goblin' – uprawa

Świerk pospolity 'Goblin' jest łatwy w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale znosi także częściowe zacienienie. Lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie suche, gliniasto-piaszczyste, średnio zasobne w składniki pokarmowe. Roślinę można wysadzać jesienią (warto ją okryć przed mrozem) lub wiosną. Starsze okazy są mrozoodporne. Brązowienie igieł świerka może zagrażać roślinom zwłaszcza w czasie suszy oraz zimą, w ciepłe słoneczne dni. Warto je w te dni podlewać. Nawożenie stosuje się od wiosny do lata. Dobrze jest podawać specjalistyczne nawozy dla iglaków lub nawozy organiczne w niewielkich dawkach. Świerk pospolity 'Goblin' jest dość wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza, dlatego powinno się unikać sadzenia w rejonach uprzemysłowionych. Dobrze znosi cięcie.

Karłowate iglaki w ogrodzie

Świerki karłowate takie jak świerk pospolity 'Goblin' – ze względu na rozmiary – znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Dobrze wygląda zarówno uprawiany pojedynczo (np. w wyeksponowanym miejscu na trawniku), jak i w grupach. Nadaje się do sadzenia na skalniakach i wrzosowiskach. Dobrze wygląda w kompozycji z wrzosami, wrzoścami, jałowcami i karłowatymi brzozami. Świerk pospolity 'Goblin' można uprawiać w pojemnikach. Pasuje do ogrodów wielu typów, w tym urządzanych w stylu orientalnym oraz nowoczesnym.

 

 

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.