Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Sosna wejmutka 'Tiny Curls'

Sosna wejmutka ‘Tiny Curls’

żywotnik zachodni 'Bór'

Żywotnik zachodni 'Bór'

Modrzew europejski

Modrzew europejski

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk pospolity 'Compacta'

Picea abies 'Compacta'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, zwarty, szerokostożkowy
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk pospolity 'Compacta' należy do rodziny sosnowatych sosnowatych (Pinaceae). To odmiana karłowa świerka pospolitego o zwartych pędach. Świerk pospolity 'Compacta' rośnie wolno, po 10 latach może osiągać 1,5 m wysokości i 1,2 m szerokości. Maksymalna wysokość nie przekracza 3 m. Pokrój jest początkowo kulisty, później szerokostożkowy. Pędy są krótki, wyprostowane, pokryte krótkimi, kłującymi, ciemnozielonymi igłami.

Świerk pospolity 'Compacta' ma przeciętne wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w lekkim zacienieniu. Znosi także miejsca cieniste. Preferuje podłoża gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, ale toleruje także inne typy gleb. Odmiana jest mrozoodporna.
Świerk pospolity 'Compacta' można sadzić jesienią (to optymalny termin) lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga podlewania. Warto ją dodatkowo dokarmiać nawozami potasowymi (dla uzyskania lepszego krzewienia) lub organicznymi. Regularne cięcie nie jest konieczne.

Świerk pospolity 'Compacta' jest uniwersalny i nadaje się do sadzenia w każdym ogrodzie, również tym o małej powierzchni. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Interesująco prezentuje się w wielogatunkowych kompozycjach kolorystycznych. Dobrze wygląda łączony z jodłami i sosnami. Może być uprawiany jako pojedynczy soliter. Nadaje się do uprawy w większych pojemnikach (wtedy warto go jednak okrywać i chronić przed wywracaniem).

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.