Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’

Żywotnik zachodni ‘Amber Glow’

Sosna wejmutka 'Tiny Curls'

Sosna wejmutka ‘Tiny Curls’

Mikrobiota syberyjska

Mikrobiota syberyjska

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Iglaki
lista roślin
fot: Andrzej T. Papliński

Świerk pospolity

Picea abies
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 40 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk pospolity to nasze krajowe, dość szybko rosnące drzewo iglaste. Ma krótkie (1,5 cm), ciemnozielone, błyszczące igły i zwisające szyszki długości 15 cm. Dostępne są setki ozdobnych odmian świerka pospolitego o różnym pokroju i sile wzrostu – wśród nich wiele karłowych: 'Nidiformis' jest niski i płaski, 'Little Gem' ma kształt kuli, 'Pusch' - na końcach jego pędów pojawiają się małe czerwone szyszki.

Świerk pospolity dobrze znosi cięcie, dlatego też doskonale nadaje się na formowane żywopłoty. Aby drzewa nie ogałacały się od dołu, trzeba je regularnie strzyc i chronić przed zacienieniem ze strony innych roślin.
Świerk pospolity wymaga gliniasto-piaszczystego, umiarkowanie wilgotnego, lekko kwaśnego podłoża. Jest wrażliwy na suszę, zanieczyszczenie powietrza, ale za to odporny na mróz. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.