Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Żywotnik zachodni ‘Perła’

Żywotnik zachodni ‘Perła’

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

żywotnik zachodni 'Jantar'

Żywotnik zachodni ‘Jantar’

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Picea pungens 'Waldbrunn'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, karłowy, kulisty
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: szarosrebrzysta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk kłujący 'Waldbrunn' to niewielki krzew należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Typowy gatunek w środowisku naturalnym występuje w górzystych terenach Ameryki Północnej. 'Waldbrunn' to odmiana botaniczna znana wyłącznie z uprawy. Ma karłowy, zwarty, kulisty pokrój. Rośnie wolno (10-letnie egzemplarze osiągają około 50 cm wysokości i 80 cm szerokości). Pędy są gęste, pokryte szarosrebrzystymi igłami.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' powinno się uprawiać wyłącznie na stanowiskach słonecznych. Wtedy ma dobre wybarwienie i nie „gubi” igieł w dolnych pędach. Dzięki temu utrzymuje zwarty, regularny pokrój. Preferuje podłoża żyzne, bogate w próchnicę i składniki pokarmowe (o lekko kwaśnym odczynie). Glebę przed sadzeniem warto wymieszać w ziemią liściową, korą sosnową, kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Znosi gorsze typy podłoży.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' można sadzić na początku jesieni lub wiosną. Jest mrozoodporny. W początkowym etapie ważne jest regularne podlewanie. Później świerk podlewa się w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody i sporadycznie zimą (aby zapobiec suszy fizjologicznej). Od wiosny do lata można dokarmiać go nawozami (najlepiej z małą dawką azotu). Profilaktycznie warto stosować gnojówki z roślin jako ochronę przed chorobami i szkodnikami. Świerk kłujący 'Waldbrunn' znosi zanieczyszczenia powietrza.

Świerk kłujący 'Waldbrunn' ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Jest dobrą dekoracją skalniaków i wrzosowisk. Warto uprawiać go w centralnej części trawnika od strony frontowej ogrodu. Nadaje się do uprawy pojemnikowej jako ozdoba balkonów i tarasów. Sprawdza się w ogrodach miejskich i w obszarach uprzemysłowionych. Można używać go do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.