Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska

Sosna górska (kosodrzewina)

Sosna górska (kosodrzewina)

Żywotnik zachodni 'Brabant'

Żywotnik zachodni 'Brabant'

Jodła koreańska

Jodła koreańska

Iglaki
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Świerk kłujący ‘Śleszyn’

Picea pungens ‘Śleszyn’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, kulisty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: niebieskoszara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk kłujący ‘Śleszyn’, nazywany również świerkiem srebrnym, należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym gatunek ten występuje w Górach Skalistych Ameryki Północnej. Odmiana 'Śleszyn' jest jednak znana wyłącznie z uprawy. Została wyselekcjonowana i wprowadzona na rynek przez Bartłomieja Ważyńskiego w 2008 roku. W Konkursie Roślin Nowości na Wystawie "Zieleń to życie" 2008 otrzymała srebrny medal. Roślina ma zwarty, karłowy pokrój. Rośnie wolno. Dorasta do 1 m wysokości, po 10 latach osiąga 70-80 cm wysokości. Igły są krótkie, grube, kłujące o niebieskoszarej barwie. Atrakcyjny kolor utrzymuje się przez cały rok.

Świerk kłujący ‘Śleszyn’ powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych – to gatunek wybitnie światłolubny. W cieniu może dochodzić do szybszego gubienia igieł w dolnych pędach. Preferuje podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Toleruje słabsze typy gleb – nawet te piaszczyste i jałowe.

Świerk kłujący ‘Śleszyn’ jest wystarczająco mrozoodporny w polskim klimacie. Można go sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Nie wymaga cięcia. Dobrze znosi warunki miejskie. W czasie suszy i zimą (w ciepłe dni) zaleca się podlewać roślinę. Zabieg jest szczególnie ważny przez pierwsze trzy lata uprawy, zanim roślina wykształci solidny system korzeniowy. To ograniczy ryzyko brązowienia i opadania igieł. Roślinę warto ściółkować i nawozić nawozami organicznymi.

Świerk kłujący ‘Śleszyn’ nadaje się zarówno do ogrodów małych, dużych jak i parków. Może służyć jako dekoracja skalniaków, wrzosowisk i alejek. Dzięki atrakcyjnemu pokrojowi można go wykorzystać z ozdobnych kompozycjach krzewiastych. To dobry gatunek na niską choinkę bożonarodzeniową.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.