Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Świerk kłujący 'Glauca'

Picea pungens 'Glauca'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: do 30 m
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk kłujący 'Glauca' pochodzi z Ameryki Północnej. To zimozielone drzewo ma pokrój dość szeroki, stożkowy, z poziomo ułożonymi gałęziami. U starszych okazów pędy boczne zwisają. Igły - grube i nastroszone – są mniej lub bardziej srebrzysto-niebieskie. Dlatego też często bywa nazywany świerkiem srebrnym. Dekoracyjne szyszki, początkowo czerwonawe, później jasnobrązowe mają wystające postrzępione łuski.

Świerk kłujący 'Glauca' polecany jest do dużych ogrodów, w mniejszych lepiej posadzić inną, karłową odmianę o podobnym zabarwieniu igieł: 'Glauca Globosa' lub 'Iseli Fastigiate'. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i suszę. Nie przemarza. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.