Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Świerk biały 'Pendula'

Picea glauca 'Pendula'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwisający, kolumnowy, stożkowy
Wysokość: 5 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Świerk biały 'Pendula' to zimozielona, drzewiasta odmiana żywicznego drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Odmiana ta została po raz pierwszy zauważona przez amerykańskiego kolekcjonera i szkółkarza Jean'a Iseli z Boring w Oregon, USA. Znalazł ja w 1982 roku w Morton Arboretum w Illinois, gdzie rosła od 1958 roku. Egzemplarz ten pochodził ze szkółki D. Hill, ze stanu Ontario, którego roślina mateczna rosła w środowisku naturalnym w okolicy Guelph, w stanie Ontario, USA. Niektóre źródła podają, że odmiana ta znalazła się w USA już przed 1867 rokiem i pochodzi z Wersalu we Francji. Na rynek amerykański odmiana ta została wprowadzona przez Iseli Nurseries Inc., w 1982 roku.

Świerk biały 'Pendula' to strzeliste drzewo iglaste, o typowym dla gatunku wzroście, dorastające do 5-12 metrów, a po 10 latach osiągające 2-3 m wysokości i 0,5-1m szerokości.  Drzewo o wąskostożkowym pokroju, cienkim pniu oraz silnie przewijających pędach. W przeciwności do innych odmian płaczących tego gatunku, u świerka białego 'Pendula' przewodnik pozostaje prosty, a przewisają jedynie pędy boczne, układając się symetrycznie wokół pnia i dość ściśle go 'otulając'. Dolne pędy często pokładają się na ziemi. Kora cienka, łuskowata. Igły, długości 8-18mm, krótko zaostrzone, matowe, niebieskawozielone, sztywne i charakterystycznie, równomiernie nastroszone na górnej stronie pędów. Szyszki małe, jasnobrązowe.

Świerk biały 'Pendula' wymaga słonecznego stanowiska i lekko kwaśnych, żyznych gleb umiarkowanie wilgotnych, tolerancyjny na suszę. Roślina odporna na mróz, strefa mrozoodporności 5b.

Świerk biały 'Pendula' doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych i parkach, szczególnie jako roślina soliterowa, wymagająca eksponowanych miejsc.

Świerk biały 'Pendula' rozmnaża się jedynie wegetatywnie, przez szczepienie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.