Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

biota wschodnia = żywotnik wschodni

Biota wschodnia = Żywotnik wschodni

Cyprysik groszkowy 'Sungold'

Cyprysik groszkowy 'Sungold'

Żywotnik zachodni ‘Perła’

Żywotnik zachodni ‘Perła’

Choina kanadyjska 'Jeddeloh'

Choina kanadyjska 'Jeddeloh'

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sośnica japońska

Sciadopitys verticillata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 7 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • sośnica japońska
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • sośnica japońska.JPG
    Fot: aneta ćwintal
Opis:

Sośnica japońska (ang.Umbrella Pine, Japanese Umbrella-pine, Stone Pine, jap. Koyamaki), znana również jako japońska sosna parasolowata to zimozielone drzewo iglaste, jednocześnie żywa skamieniałość, powszechna w mezozoiku. Należy do rodziny Sośnicowatych (Sciadopityaceae). W stanie dzikim występuje w górach Honsiu, Sikoku i Kiusiu w Japonii, skąd pochodzi. Dorasta tam do ok. 40 m wysokości, średnio osiąga 10-15 m (w Polsce 7-8 m). Rośnie bardzo wolno, średni przyrost 15-25 cm rocznie. Tworzy koronę gęstą, początkowo idealnie stożkową, potem tracącą regularność. Ma charakterystyczne igły: podwójne, mięsiste, długie, szerokie, zebrane na szczytach pędów w parasolowate okółki; żywozielone, mogą lekko brązowieć i dość łatwo przemarzać zimą. Opadają po 2 latach (naturalny proces u wszystkich iglaków).

Sośnica japońska jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie), owocami są jajowate, zielone, później czerwonobrązowe szyszki, ok. 8-10 cm długości, dojrzewające w 2 roku od momentu zapylenia. Sośnica to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb. Nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę. W Polskich warunkach klimatycznych wymaga miejsc półcienistych, osłoniętych i ciepłych, gdyż jest narażona na przemarznięcia, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest jej osłanianie na zimę.  Strefa mrozoodporności – 7A. Przez parę lat od skiełkowania rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać. W USA oraz zachodniej Europie występuje w kilku wyhodowanych tam odmianach, m.in. ‘Aurea’, ‘Big Filip’, ‘Gold Star’, ‘Golden Rush’, 'Grüne Kugel', 'Sternschnuppe'. W Polsce, póki co, dostępna tylko jako gatunek.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.