Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sosna drobnokwiatowa

Sosna drobnokwiatowa

Jałowiec chiński 'Blaauw'

Jałowiec chiński 'Blaauw'

żywotnik zachodni 'Hoseri'

Żywotnik zachodni 'Hoseri'

sosna drobnokwiatowa 'Tanima-no-yuki'

Sosna drobnokwiatowa 'Tanima-no-yuki'

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sośnica japońska

Sciadopitys verticillata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 7 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sośnica – sosna japońska

Sośnica japońska (ang. Umbrella Pine, Japanese Umbrella-pine, Stone Pine, jap. Koyamaki), znana również jako japońska sosna parasolowata, to zimozielone drzewo iglaste, jednocześnie żywa skamieniałość, powszechna w mezozoiku. Należy do rodziny sośnicowatych (Sciadopityaceae). W stanie dzikim występuje w górach Honsiu, Sikoku i Kiusiu w Japonii, skąd pochodzi.

Sosnica – opis

Sośnica rosnąca w naturalnych warunkach dorasta do około 40 m wysokości - średnio osiąga 10-15 m (w Polsce 7-8 m). Rośnie bardzo wolno, średni przyrost 15-25 cm rocznie (bywa, że przez dwa, trzy lata w ogóle nie ma przyrostów). Tworzy koronę gęstą, początkowo idealnie stożkową, potem tracącą regularność. Ma charakterystyczne igły: długie na 10 cm, płaskie, podwójne, mięsiste, dość grube, ale nie sztywne, szerokie, zebrane na szczytach pędów w parasolowate okółki, żywozielone. Mogą lekko brązowieć i dość łatwo przemarzać zimą. Opadają po 2 latach (naturalny proces u wszystkich iglaków). Sośnica japońska jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie), owocami są jajowate, zielone, później czerwonobrązowe szyszki, 8-10 cm długości, dojrzewające w drugim roku od momentu zapylenia.

Sośnica japońska – uprawa

Sośnica to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). Nie toleruje wapnia w podłożu (powoduje chlorozę), źle znosi suszę. W Polskich warunkach klimatycznych wymaga miejsc półcienistych, osłoniętych i ciepłych, gdyż jest narażona na przemarznięcia, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest jej osłanianie na zimę (nie jest odporna na mrozy). Strefa mrozoodporności – 7A. Przez parę lat od skiełkowania rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać.

W USA oraz zachodniej Europie występuje w kilku wyhodowanych tam odmianach, m.in. ‘Aurea’, ‘Big Filip’, ‘Gold Star’, ‘Golden Rush’, 'Grüne Kugel', 'Sternschnuppe'. W Polsce, póki co, dostępna tylko jako gatunek.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.