Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jodła koreańska 'Tundra'

Jodła koreańska 'Tundra'

Cis pospolity ’Fastigiata Robusta’

Cis pospolity ’Fastigiata Robusta’

Jałowiec pośredni 'Mint Julep'

Jałowiec pośredni 'Mint Julep'

Jałowiec chiński 'Blaauw'

Jałowiec chiński 'Blaauw'

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sośnica japońska

Sciadopitys verticillata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 7 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł
Opis:

Sośnica japońska (ang.Umbrella Pine, Japanese Umbrella-pine, Stone Pine, jap. Koyamaki), znana również jako japońska sosna parasolowata to zimozielone drzewo iglaste, jednocześnie żywa skamieniałość, powszechna w mezozoiku. Należy do rodziny Sośnicowatych (Sciadopityaceae). W stanie dzikim występuje w górach Honsiu, Sikoku i Kiusiu w Japonii, skąd pochodzi. Dorasta tam do ok. 40 m wysokości, średnio osiąga 10-15 m (w Polsce 7-8 m). Rośnie bardzo wolno, średni przyrost 15-25 cm rocznie. Tworzy koronę gęstą, początkowo idealnie stożkową, potem tracącą regularność. Ma charakterystyczne igły: podwójne, mięsiste, długie, szerokie, zebrane na szczytach pędów w parasolowate okółki; żywozielone, mogą lekko brązowieć i dość łatwo przemarzać zimą. Opadają po 2 latach (naturalny proces u wszystkich iglaków).

Sośnica japońska jest rośliną jednopienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na tej samej roślinie), owocami są jajowate, zielone, później czerwonobrązowe szyszki, ok. 8-10 cm długości, dojrzewające w 2 roku od momentu zapylenia. Sośnica to roślina dość trudna i zawodna w uprawie. Wymaga żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych gleb. Nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę. W Polskich warunkach klimatycznych wymaga miejsc półcienistych, osłoniętych i ciepłych, gdyż jest narażona na przemarznięcia, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest jej osłanianie na zimę.  Strefa mrozoodporności – 7A. Przez parę lat od skiełkowania rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać. W USA oraz zachodniej Europie występuje w kilku wyhodowanych tam odmianach, m.in. ‘Aurea’, ‘Big Filip’, ‘Gold Star’, ‘Golden Rush’, 'Grüne Kugel', 'Sternschnuppe'. W Polsce, póki co, dostępna tylko jako gatunek.

Galeria zdjęć:

  • sośnica japońska
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • sośnica japońska.JPG
    Fot: aneta ćwintal
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.