Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna wejmutka ‘Tiny Curls’

Pinus strobus ‘Tiny Curls’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty, karłowy
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielonosrebrna
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna wejmutka 'Tiny Curls' to odmiana pięcioigielnej sosny, wyselekcjonowana w USA przez Grega Williams'a, wprowadzona do handlu w USA, w 2002 roku, przez Roberta Fincham'a w Coenosium Gardens.

'Tiny Curls' to zimozielona, krzewiasta, wolno rosnąca (karłowa) odmiana wejmutki, o zwartym, kulistym pokroju , osiągająca średnicę 0,5-1m. Ma niezwykle dekoracyjne, silnie poskręcane, srebrzystozielone igły.

Sosna wejmutka 'Tiny Curls' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ale suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach, o odczynie od lekko kwaśnego, do lekko zasadowego oraz na słonecznym, jasnym, lub lekko półcienistym stanowisku (źle znosi pełne zacienienie, w takich warunkach znacznie gorzej rośnie i może chorować). Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę) i ogrodach skalnych. Jej forma szczepiona na pniu, doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona w małych kompozycjach, czy grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.