Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

 Sosna górska 'Varella'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella'

Cedrzyniec kalifornijski

Cedrzyniec kalifornijski

Jodła koreańska

Jodła koreańska

Sosna wejmutka 'Tiny Curls'

Sosna wejmutka ‘Tiny Curls’

Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna wejmutka ‘Greg’

Pinus strobus 'Greg'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty, karłowy
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielonosrebrna
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna wejmutka 'Greg' to odmiana pięcioigielnej sosny, wyselekcjonowana w USA w Vermont, przez Grega Williams'a, w 1988 roku.

'Greg' to zimozielona, karłowa, kulista, wolnorosnąca odmiana wejmutki, o zwartym, gęstym pokroju, osiągająca średnicę 0,5-1m i dekoracyjnych, długich, delikatnych, wiotkich, zielonych, przechodzących w srebrzystozielone igłach. Zebrane są one na pędach w okółkach po 5 sztuk. Roślina może być również oferowana w sprzedaży jako forma szczepiona na niewysokich pniach.

Sosna wejmutka 'Greg' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, suchych, przepuszczalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz na słonecznym, jasnym stanowisku (źle znosi pełne zacienienie, w takich warunkach znacznie gorzej rośnie i może chorować). Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Sosna wejmutka ‘Greg’ nadaje się doskonale do sadzenia w większych pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), ogrodach przydomowych  i ogrodach skalnych. Jej forma szczepiona na pniu, doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona w małych kompozycjach, czy grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.