Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec pospolity 'Repanda'

Jałowiec pospolity 'Repanda'

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Świerk serbski

Świerk serbski

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna pospolita 'Skjak'

Pinus sylvestris 'Skjak'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowaty, nieregularny
Wysokość: 1 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna pospolita 'Skjak' należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To karłowa odmiana sosny pospolitej powstała z tzw. czarciej miotły. Osiąga 100-180 cm wysokości. Rośnie wolno – po 10 latach dorasta do 100-120 cm wysokości. Posiada nieregularny, stożkowaty pokrój. Pędy są gęste i zwarte. Długie igły mają zieloną barwę.

Sosna pospolita 'Skjak' najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, chociaż toleruje również warunki półcieniste. Jest tolerancyjna względem podłoża – może rosnąć nawet na glebach piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna.

Sosnę pospolitą 'Skjak' można sadzić jesienią lub wiosną. Jest mrozoodporna. W pierwszych latach uprawy warto ją podlewać – w czasie suszy. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Z reguły nie sprawia problemów w uprawie.

Sosna pospolita 'Skjak' ze względu na niewielkie wymagania dobrze rośnie niemal w każdym miejscu. Doskonale nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji, dekoracji skalniaków, wrzosowisk i alpinariów. Jej nietypowy pokrój sprawia, że znakomicie komponuje się w ogrodach orientalnych. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo i w grupach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.