Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

cyprysik Lawsona

Cyprysik Lawsona

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima'

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima'

Daglezja zielona

Daglezja zielona = Jedlica Douglasa

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella'

Pinus mugo 'Varella'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
 • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

 • Sosna górska 'Varella'
  Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
 • Pinus_mugo_Varella_MG_8555.jpg
  Fot: Mariusz Bykowski
 • Pinus_mugo_Varella_MG_8583.jpg
  Fot: Mariusz Bykowski
Opis:

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to odmiana dwuigielnej sosny, wprowadzona do handlu w 1997 roku, przez Hartmuta Carstens'a z Varel w Niemczech.

Sosna górska 'Varella' to zimozielona, wolnorosnąca (około 10 cm rocznie) odmiana dwuigielnej  sosny, o zwartym, gęstym, niemalże idealnie kulistym pokroju, osiągająca średnicę 1,5 m, przy 1,2 m średnicy (po 5 latach osiaga średnicę około 0,5 m, a po 10 - około 0,7 m) . Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły. Szczególnie dekoracyjne są młode przyrosty, które składają się z pęczków znacznie krótszych igieł w formie pędzelków na szczytach pędów.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszcalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), na wrzosowiskach, w ogrodach orientalnych (japońskich) i ogrodach skalnych. Doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.