Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

sośnica japońska

Sośnica japońska

Świerk kłujący ‘Śleszyn’

Świerk kłujący ‘Śleszyn’

Jodła koreańska 'Tundra'

Jodła koreańska 'Tundra'

biota wschodnia 'Smolin'= żywotnik wschodni 'Smolin'

Biota wschodnia 'Smolin'PBR = Żywotnik wschodni 'Smolin'PBR

Iglaki

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella'

Pinus mugo 'Varella'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, kulisty
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
 • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Opis:

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to odmiana dwuigielnej sosny, wprowadzona do handlu w 1997 roku, przez Hartmuta Carstens'a z Varel w Niemczech.

Sosna górska 'Varella' to zimozielona, wolnorosnąca (około 10 cm rocznie) odmiana dwuigielnej  sosny, o zwartym, gęstym, niemalże idealnie kulistym pokroju, osiągająca średnicę 1,5 m, przy 1,2 m średnicy (po 5 latach osiaga średnicę około 0,5 m, a po 10 - około 0,7 m) . Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły. Szczególnie dekoracyjne są młode przyrosty, które składają się z pęczków znacznie krótszych igieł w formie pędzelków na szczytach pędów.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszcalnych glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Varella' nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), na wrzosowiskach, w ogrodach orientalnych (japońskich) i ogrodach skalnych. Doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe.

Galeria zdjęć:

 • Sosna górska 'Varella'
  Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
 • Pinus_mugo_Varella_MG_8555.jpg
  Fot: Mariusz Bykowski
 • Pinus_mugo_Varella_MG_8583.jpg
  Fot: Mariusz Bykowski
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.