Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

miłorząb dwuklapowy 'Jade Butterfly'

Miłorząb dwuklapowy 'Jade Butterfly'

Świerk serbski 'Karel'

Świerk serbski 'Karel'

Modrzew europejski

Modrzew europejski

Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna górska (kosodrzewina) var. pumilio

Pinus mugo var. pumilio
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna górska – opis

Sosny górskie, nazywane kosodrzewinami lub kosówkami, to wytrzymałe i bardzo zmienne w formie krzewy lub drzewa, często rosnące w formie płożącej. Z reguły mają mocny, krótki pień i liczne, nierzadko powyginane gałęzie. Kosodrzewina ze względu na małe wymagania i dużą odporność na niesprzyjające warunki jest cennym gatunkiem rośliny iglastej, znakomicie nadającym się do uprawy w ogrodach. W uprawie spotykane są najczęściej jej liczne odmiany, z wyjątkiem niskiej formy krzewu określanej jako „var. pumilio”, która uznawana jest za swoistą odmianę botaniczną gatunku.

Sosna karłowata

Sosna górska var. pumilio jest formą karłową o rozłożystym, krzaczastym i niemal płożącym pokroju. Jej pędy wzniesione są do góry i osiągają wysokość około 1 m, natomiast gałęzie trzymają się bliżej ziemi, rozrastając się na szerokość nawet do 3 m. Sosna górska var. pumilio rośnie wolno i ma dość krótkie, kłujące, ciemnozielone igły, wyrastające parami ułożonymi na pędach w nieregularne okółki. Jesienią na krzewie pojawiają się też niewielkie, początkowo niebieskobordowe, później brązowe szyszki, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny rośliny.

Kosodrzewina pumilio – uprawa

Pinus mugo pumilio to odmiana wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki. Nie ma żadnych szczególnych oczekiwań w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na większości typowych gleb ogrodowych. Dobrze znosi niskie temperatury, wiatr, przejściową suszę i zanieczyszczenie powietrza, ale oczekuje słonecznego stanowiska uprawy.

Kosodrzewina w ogrodzie

Kosodrzewina pumilio wiosennych przyrostów. Ze względu na duże zdolności przystosowawcze i małe wymagania uprawowe, sosna górska var. pumilio ma szerokie zastosowanie w ogrodach. Znakomicie nadaje się do umacniania skarp lub sadzenia w dużych ogrodach skalnych i alpinariach, ale może być też wykorzystywana jako roślina okrywowa lub niski krzew żywopłotowy. Odmiana dobrze prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w grupie. Sosna kosodrzewina pięknie wygląda także w ogrodach orientalnych i nadaje się do uprawy pojemnikowej. Pozyskując sosnę górską do uprawy, należy jednak pamiętać, że na stanowiskach naturalnych jest ona objęta ochroną, dlatego należy jej szukać u hodowców lub w szkółkach.

 

>>Przeczytaj też: Rośliny dobre na skarpę

 

Poznaj odmiany odmiany sosny górskiej:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.