Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks'

Pinus parviflora 'Goldilocks'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, stożkowaty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: żółta, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks' została sprowadzona na rynek USA z Japonii, przez Williama Schwartza, około 1986 roku. Ten iglak ma formę niewysokich, wolno rosnących drzew lub krzewów o pojedynczym pniu, z nisko osadzonymi, rozłożystymi koronami i niezbyt regularnym, krzaczastym, stożkowatym pokrojem. Starsze drzewa przyjmują parasolowate kształty.
Igły zebrane są w pęczki po 5, są krótkie (osiągają do 6 cm długości), sztywne, poskręcane, co daje dodatkowy efekt dekoracyjny. Odmiana 'Goldilock' dodatkowo wyróżnia się dekoracyjnymi, kremowozłotymi, wiosennymi przyrostami igliwia, który utrzymuje się na nich do końca sezonu.
Sosna drobnokwiatowa wydaje szyszki o jajowatym kształcie stosunkowo wcześnie.
Ze względu na małe wymiary – odmian 'Goldilock' dorasta maksymalnie do 1–2 m wysokości – znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Początkowo rośnie dość szybko, ale po kilkunastu latach następuje znaczne spowolnienie wzrostu.

Na glebach piaszczystych korona sosny drobnokwiatowej jest nieregularna, luźna i czasem przybiera dziwne kształty. Na ciężkim, gliniastym podłożu drzewo tworzy koronę zwartą, stożkowatą.
Sosna drobnokwiatowa kocha słońce, wymaga gleb średnio żyznych, przepuszczalnych, przeciętnych ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym. Jest bardzo odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B. Nie jest porażana przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową – chorobę niebezpieczną dla sosen pięcioigielnych.

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks' nadaje się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach (pod warunkiem prawidłowego zabezpieczenia ich korzeni przed mrozem) oraz do tworzenia form miniaturowych typu bonsai. Sosny drobnokwiatowe ciekawie prezentują się zwłaszcza w ogrodach w stylu japońskim, nad oczkami wodnymi i na wrzosowiskach. Doskonale wyglądają również w kameralnych założeniach ogrodowych, w ogrodach skalnych i niewielkich ogrodach przydomowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.