Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

sośnica japońska

Sośnica japońska

Jodła kalifornijska ‘Compacta’

Jodła kalifornijska ‘Compacta’

żywotnik zachodni 'Krasnal'

Żywotnik zachodni 'Krasnal'

Sosna wejmutka ‘Sea Urchin’

Sosna wejmutka ‘Sea Urchin’

Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks'

Pinus parviflora 'Goldilocks'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, stożkowaty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona, żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks' została sprowadzona na rynek USA z Japonii, przez Williama Schwartza, około 1986 roku. Ten iglak ma formę niewysokich, wolno rosnących drzew lub krzewów o pojedynczym pniu, z nisko osadzonymi, rozłożystymi koronami i niezbyt regularnym, krzaczastym, stożkowatym pokrojem. Starsze drzewa przyjmują parasolowate kształty.
Igły zebrane są w pęczki po 5, są krótkie (osiągają do 6 cm długości), sztywne, poskręcane, co daje dodatkowy efekt dekoracyjny. Odmiana 'Goldilock' dodatkowo wyróżnia się dekoracyjnymi, kremowozłotymi, wiosennymi przyrostami igliwia, który utrzymuje się na nich do końca sezonu.
Sosna drobnokwiatowa wydaje szyszki o jajowatym kształcie stosunkowo wcześnie.
Ze względu na małe wymiary – odmian 'Goldilock' dorasta maksymalnie do 1–2 m wysokości – znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Początkowo rośnie dość szybko, ale po kilkunastu latach następuje znaczne spowolnienie wzrostu.

Na glebach piaszczystych korona sosny drobnokwiatowej jest nieregularna, luźna i czasem przybiera dziwne kształty. Na ciężkim, gliniastym podłożu drzewo tworzy koronę zwartą, stożkowatą.
Sosna drobnokwiatowa kocha słońce, wymaga gleb średnio żyznych, przepuszczalnych, przeciętnych ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym. Jest bardzo odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B. Nie jest porażana przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową – chorobę niebezpieczną dla sosen pięcioigielnych.

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks' nadaje się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach (pod warunkiem prawidłowego zabezpieczenia ich korzeni przed mrozem) oraz do tworzenia form miniaturowych typu bonsai. Sosny drobnokwiatowe ciekawie prezentują się zwłaszcza w ogrodach w stylu japońskim, nad oczkami wodnymi i na wrzosowiskach. Doskonale wyglądają również w kameralnych założeniach ogrodowych, w ogrodach skalnych i niewielkich ogrodach przydomowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.