Sosna bośniacka - Pinus heldreichii

2022-05-24 14:25

Sosna bośniacka jest wyjątkowo wytrzymała na niesprzyjające warunki (niewiele roślin iglastych może jej dorównać w tym względzie). Sosna bośniacka to duże, piękne drzewo o zwartej, wzniesionej i dość gęstej koronie. Pochodzi głównie z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie zasiedla suche, wapienne gleby i niezbyt przyjazne tereny górzyste.

Sosna bośniacka
Autor: Mariusz Bykowski Sosna bośniacka

Spis treści

  1. Sosna bośniacka - opis sosny
  2. Sosna bośniacka - wymagania
  3. Sosna w ogrodzie

Sosna bośniacka - opis sosny

Sosna bośniacka w środowisku naturalnym może dorastać do 15-20 m wysokości, ale w Polsce nie przekracza zwykle 10 m wysokości. Mimo sporych rozmiarów docelowych, drzewo rośnie bardzo wolno i po 10 latach osiąga zaledwie 1,5-2 m wysokości (przyrost roczny to 10-15 cm). Początkowo sosna bośniacka tworzy bardzo regularną, stożkową i zwartą koronę, z czasem jednak jej pokrój się rozluźnia. Mimo to korona nadal zachowuje stożkowy kształt, gdyż tworzące ją pędy i gałęzie skierowane są bardziej do góry niż na boki. Igły sosny bośniackiej są długie, kłujące, ciemnozielone oraz błyszczące i wyrastają na pędach parami w gęsto ułożonych pęczkach. Jesienią na roślinie pojawiają się niewielkie, ale bardzo atrakcyjne, purpurowofioletowe szyszki, wyrastające po dwie na szczytach pędów. Szyszki w miarę dojrzewania brązowieją i szeroko rozkładają łuski.

Sosna bośniacka - wymagania

Sosna bośniacka to idealna roślina do uprawy na terenach trudnych. Bardzo dobrze znosi niską temperaturę, silne wiatry, zanieczyszczenie powietrza, suszę i niesprzyjające warunki glebowe. Dobrze rośnie nawet na suchych, piaszczystych, przepuszczalnych, niezbyt zasobnych glebach i na wietrznych terenach nadmorskich, ale musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko uprawy, gdyż podobnie jak inne sosny jest rośliną światłolubną. Sosna bośniacka ma też zwarty, gęsty system korzeniowy, dlatego doskonale znosi przesadzanie. Może rosnąć na glebach o różnym odczynie pH, ale preferuje stanowiska wapienne.

Sosna w ogrodzie

Sosna bośniacka jest doskonałą rośliną iglastą do uprawy w dużych ogrodach, parkach, alpinariach i na terenach nadmorskich. Dobrze sobie radzi także na obszarach przemysłowych i w miastach. Jej odmiany o bardziej kompaktowym lub karłowym pokroju, np. 'Compact Gem' czy 'Schmidtii', można sadzić także w mniejszych ogrodach, na wrzosowiskach i w ogródkach skalnych, a nawet uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne sosny:

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość do 10 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój stożkowy
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy