Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec płożący 'Blue Chip'

Jałowiec płożący 'Blue Chip'

Modrzew europejski 'Repens'

Modrzew europejski 'Repens'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

żywotnik zachodni 'Bór'

Żywotnik zachodni 'Bór'

Iglaki
lista roślin
fot: photos.com

Modrzew japoński

Larix kaempferi
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 25 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Modrzew japoński, to drzewo iglaste bardzo podobne do modrzewia europejskiego, choć jest od niego nieco niższe – dorasta do 25 m wysokości i tworzy szerszą koronę z długimi i rozpostartymi pędami bocznymi, rzadko zwieszającymi się (jak to jest u modrzewia europejskiego), często ze spłaszczonym wierzchołkiem. Pień modrzewia japońskiego jest prosty i regularny, najczęściej pojedynczy. Kolejną różnicą jest budowa szyszek – u modrzewia japońskiego przypominają małe różyczki (końce łusek są wyraźnie odwinięte na zewnątrz, co sprawia, że szyszki są podobne do kwiatu róży) i jest ich znacznie więcej (pędy są nimi wręcz oklejone). Ponadto młode pędy modrzewia japońskiego są pomarańczowoczerwone i pokryte warstwą wosku, a u europejskiego są żółtawe bez woskowego nalotu. Igły modrzewia japońskiego są niebieskawozielone, delikatne i niekłujące, na krótkopędach wyrastają pęczkami po 20–40 sztuk. Igły są sezonowe, wiosną są miękkie i zielone, jesienią żółkną i opadają.
Modrzew japoński nadaje się zarówno do ogrodów, jak i parków, jednak z uwagi na szybki wzrost drzewa nie powinien być sadzony w małych ogrodach. Dobrze znosi cięcie i nadaje się na formowane żywopłoty. Najlepiej rosnie na słonecznym stanowisku. Jest tolerancyjny w stosunku do gleby i odporny na zanieczyszczenia środowiska.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.