Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Świerk kłujący 'Glauca'

Świerk kłujący 'Glauca'

Sosna limba

Sosna limba

Iglaki
lista roślin
fot: photos.com

Modrzew europejski

Larix decidua
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 40 m - 50 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Modrzew europejski - opis

Modrzew europejski jest drzewem iglastym zrzucającym igły na zimę. Dorasta do 40-50 m wysokości, rocznie może przyrastać nawet do 150 cm. Pień modrzewia europejskiego jest zwykle prosty i regularny, prawie zawsze pojedynczy. Korona początkowo regularna, luźna, stożkowata, z wiekiem coraz  mniej regularna, szersza, często ze spłaszczonym wierzchołkiem. Gałęzie rosną nieregularnie, pionowo od pnia, dolne lekko zwisają, górne są wzniesione, gałązki boczne długie i delikatne, zwisające pionowo w dół.

>>Przeczytaj też: Modrzew: drzewo iglaste zrzucające igły na zimę

Modrzewie europejskie rosnące samotnie są ugałęzione do samego dołu pnia, jednak gdy kilka drzew rośnie blisko siebie, ich dolne gałęzie zasychają. Zebrane w pęczkach na krótkopędach igły są sezonowe (pozostają na drzewie od kwietnia do listopada), wiosną są miękkie zielone, jesienią żółkną i opadają. Młode pędy modrzewia europejskiego są żółtawe, bez woskowego nalotu, natomiast starsze są ciemnobrązowe, o głęboko spękanej korze. Owalne lub jajowate szyszki, o średnicy 2-4 cm, pozostają na pędach nawet przez kilka lat.

Modrzew europejski - wymagania

Modrzew europejski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Powinien mieć duża miejsca, gdyż boczne gałęzie mogą mieć kilka metrów długości. Drzewo jest tolerancyjne w stosunku do gleby, może rosnąć praktycznie w każdej glebie, poza suchą i piaszczystą oraz ciężką gliniastą, a także  taką, w której zalega długo woda.

Modrzew europejski jest odporny na mróz i tolerancyjny na zanieczyszczenie środowiska. Może być sadzony w ogrodach i parkach. Nie nadaje się do małych ogrodów ze względu na szybki i silny wzrost.
Modrzew europejski bardzo dobrze znosi cięcie czy strzyżenie, często jest więc stosowany do formowanych żywopłotów. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Nie powinno się sadzić obok siebie modrzewi europejskich oraz świerków pospolitych z uwagi na ryzyko pojawienia się groźnego szkodnika – ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

>>Przeczytaj też: Opadzina igieł modrzewia – groźna choroba roślin: jak ją rozpoznać i zwalczać

Odmiany modrzewia europejskiego

 

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.