Modrzew dahurski - Larix gmelinii

2020-07-16 15:46

Modrzew dahurski pochodzi ze wschodniej oraz z centralnej części Syberii (rośnie w tajdze). W Polsce jest praktycznie nieznany, można go spotkać tylko w ogrodach botanicznych i u kolekcjonerów. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Modrzew dahurski
Autor: www.gettyimages.com Modrzew dahurski

Spis treści

  1. Modrzew dahurski - opis
  2. Modrzew dahurski - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Modrzew dahurski - zastosowanie

Modrzew dahurski - opis

Modrzew dahurski to drzewo iglaste o wzniesionym pokroju, z lekko zwisającymi pędami. Może dorastać do 30 m wysokości (w naturalnym środowisku nawet do 40 m). Pędy modrzewia dahurskiego są wiotkie i opadają ku dołowi, mają żółtobrązowy kolor. System korzeniowy modrzewia jest silny i dobrze rozgałęziony. Dekoracyjne, szpileczkowatego kształtu, jasnozielone igły osadzone są skrętolegle na krótkopędach. Przeważnie zebrane są w pęczki, opadają na zimę. Modrzew dahurski jest rośliną jednopienną: szyszki męskie są niepozorne i mało ozdobne, natomiast żeńskie są nieduże, stojące, różowe (z czasem brązowieją), mogą utrzymywać się na drzewie nawet kilka lat. Ciekawą odmiana modrzewia dahurskiego jest 'Dortmund' - niska, o kopulastym pokroju korony.

>>Przeczytaj też: Opadzina igieł modrzewia – groźna choroba roślin: jak ją rozpoznać i zwalczać

Modrzew dahurski - warunki uprawy i pielęgnacja

Modrzew dahurski nie jest wymagający, lubi miejsca ciepłe i słoneczne, jednak poradzi sobie również w delikatnym cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i dość wilgotna. Modrzew dahurski jest odporny nawet na bardzo duże mrozy oraz choroby.Modrzew nie jest wymagający również jeśli chodzi o pielęgnację. Warto regularnie go podlewać i usuwać uszkodzone pędy. Dzięki temu ładnie będzie się formował sam. Raz na jakiś czas można zastosować nawóz mineralny przeznaczony dla roślin iglastych, na pewno zadziała to pozytywnie na wzrost i rozwój rośliny.

Modrzew dahurski - zastosowanie

Modrzew dahurski wykazuje właściwości lecznicze. Używa się go przy leczeniu cukrzycy, miażdżycy, wysokiego cholesterolu oraz nadciśnienia. Dobrze sprawdzi się również w przydomowych ogródkach jako soliter, np. na tle trawnika. Z powodzeniem można go sadzić w towarzystwie innych modrzewi - każdy gatunek ma podobne wymagania.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Zimozielone Nie
Kategoria Iglaki
Wysokość do 30 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Pokrój wzniesiony