Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

żywotnik zachodni 'Krasnal'

Żywotnik zachodni 'Krasnal'

Jodła hiszpańska 'Glauca'

Jodła hiszpańska 'Glauca'

Świerk pospolity 'Compacta'

Świerk pospolity 'Compacta'

Świerk pospolity

Świerk pospolity

Iglaki
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jodła kaukaska

Abies nordmanniana
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: do 30 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jodła kaukaska to okazałe drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. Podstawowy gatunek osiąga wysokość 25-30 m. W ogrodach często jednak uprawia się kultywary, które nie przekraczają 10 m wysokości.

Jodła kaukaska rośnie wolno. Ma wąski, stożkowaty pokrój. Pędy jodły kaukaskiej są gęste; te od dołu układają się prawie poziomo (względem gruntu). Igły są równowąskie, bruzdowane, sztywne - u góry ciemnozielone, od spodu mają dwa białe paski. Po roztarciu wydzielają specyficzny, cytrusowo-owocowy zapach. Szyszki jodły kaukaskiej są długie, brunatne.

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

Jodła kaukaska
lubi stanowiska słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie w klimacie z o dużej wilgotności powietrza. Optymalne dla niej są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. W ostre (lub bezśnieżne zimy) jodła może przemarzać, dlatego zaleca się ją uprawiać głównie w zachodniej Polsce. Nie znosi miejsc zanieczyszczonych i zasolonej gleby.
Jodła kaukaska nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy powinno się podlewać (także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni). Warto stosować nawozy organiczne. Cięcie jodły – poza cięciem sanitarnym – nie jest konieczne. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Ze szkodników szczególnie uciążliwe mogą być mszyce (np. ochojniki).

Jodła kaukaska ma duże walory dekoracyjne, dlatego warto uprawiać ją pojedynczo w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem. Ciekawą, płaczącą formę przybiera odmiana 'Pendula'. Popularność gatunku jest coraz większa, szczególnie w okresie świątecznym – jodła kaukaska jest cenionym drzewkiem na choinki.

>>Przeczytaj też: Choinka na Boże Narodzenie: świerk, jodła czy sosna. Jaki iglak wybrać na bożonarodzeniową choinkę? [WIDEO]

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.