Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jodła kalifornijska

Abies concolor
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: szaroniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jodła kalifornijska (jednobarwna) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, z górskich rejonów Kalifornii.

Jodła kalifornijska - opis

Jodła kalifornijska jest dużym, silnie rosnącym drzewem iglastym o regularnym, stożkowatym pokroju. W wieku 30 lat osiąga około 10-12 m wysokości (choć w warunkach naturalnych dorasta nawet do 60 m). Igły ma długie (do 8 cm), obustronnie jednakowo zabarwione, szarozielone do srebrzystych, matowe, szablasto wygięte ku górze, zazwyczaj zaokrąglone na wierzchołkach. W słońcu są nastroszone, w cieniu wygięte na boki, a roztarte pachną cytryną lub tatarakiem. Dość duże szyszki (nawet do 15 cm długości) zanim dojrzeją są fioletowe lub niebieskie.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze iglaki o ozdobnych szyszkach

Jodła kalifornijska - wymagania

Jodła kalifornijska najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Ma małe wymagania glebowe: rośnie nawet na dość suchych, piaszczystych glebach (zwłaszcza gdy powietrze jest wilgotne). Dobrze znosi warunki miejskie. Jest mrozoodporna.

>>Przeczytaj też: Jodła kalifornijska usycha - jak ją ratować?

Jodła kalifornijska - zastosowanie

Regularny pokrój i efektowne zabarwienie sprawiają, że jodła kalifornijska pięknie prezentuje się w dużych ogrodach. Najlepiej jeśli rośnie jako soliter, bo wtedy najlepiej uwidaczniają się jej charakterystyczne cechy. Odmiany karłowe nadają się do ogrodów skalnych.

Jodła kalifornijska – odmiany

W ofercie szkółkarskiej jest wiele odmian różniących się wielkością, pokrojem i wybarwieniem igieł.

  • 'Archer's Dwarf' - karłowa odmiana początkowo kulista z czasem przyjmuje formę stożka. Po 10 latach dorasta do 1 m wysokości. Igły jasnoniebieskie.
  • 'Argentea' - po 30 latach osiąga 10-12 m wysokości. Igły srebrzystoniebieskie.
  • 'Aurea' - odmiana dorastająca do 5-8 m wysokości. Igły na młodych przyrostach cytrynowożółte, w lecie zielenieją. W upalne dni jasne igły mogą ulegać poparzeniu, najlepiej więc sadzić ją tak, by była ocieniona w godzinach południowych.
  • 'Compacta' - karłowa, szerokostożkowa, zwarta odmiana dorastająca po 30 latach do 2-3 m wysokości. Igły szaroniebieskie, nieco krótsze niż u typu.
  • 'Globe - karłowa, kulista odmiana dorastająca po 10 latach do 1 m średnicy. Szczepiona bywa na pniu niskim (tuż nad ziemią) lub wyższym. Igły zielononiebieskie.
  • 'Violacea' - ma regularną, stożkowatą, gęstą koronę. Po 30 latach osiąga 10-12 m wysokości. Igły biało-szare.

Poznaj inne gatunki jodły:

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.