Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cis pospolity

Cis pospolity

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

żywotnik zachodni 'Golden Tuffet'

Żywotnik zachodni 'Golden Tuffet'

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jodła kalifornijska

Abies concolor
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: szaroniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jodła kalifornijska (jednobarwna) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, z górskich rejonów Kalifornii.

Jodła kalifornijska - opis

Jodła kalifornijska jest dużym, silnie rosnącym drzewem iglastym o regularnym, stożkowatym pokroju. W wieku 30 lat osiąga około 10-12 m wysokości (choć w warunkach naturalnych dorasta nawet do 60 m). Igły ma długie (do 8 cm), obustronnie jednakowo zabarwione, szarozielone do srebrzystych, matowe, szablasto wygięte ku górze, zazwyczaj zaokrąglone na wierzchołkach. W słońcu są nastroszone, w cieniu wygięte na boki, a roztarte pachną cytryną lub tatarakiem. Dość duże szyszki (nawet do 15 cm długości) zanim dojrzeją są fioletowe lub niebieskie.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze iglaki o ozdobnych szyszkach

Jodła kalifornijska - wymagania

Jodła kalifornijska najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Ma małe wymagania glebowe: rośnie nawet na dość suchych, piaszczystych glebach (zwłaszcza gdy powietrze jest wilgotne). Dobrze znosi warunki miejskie. Jest mrozoodporna.

>>Przeczytaj też: Jodła kalifornijska usycha - jak ją ratować?

Jodła kalifornijska - zastosowanie

Regularny pokrój i efektowne zabarwienie sprawiają, że jodła kalifornijska pięknie prezentuje się w dużych ogrodach. Najlepiej jeśli rośnie jako soliter, bo wtedy najlepiej uwidaczniają się jej charakterystyczne cechy. Odmiany karłowe nadają się do ogrodów skalnych.

Jodła kalifornijska – odmiany

W ofercie szkółkarskiej jest wiele odmian różniących się wielkością, pokrojem i wybarwieniem igieł.

  • 'Archer's Dwarf' - karłowa odmiana początkowo kulista z czasem przyjmuje formę stożka. Po 10 latach dorasta do 1 m wysokości. Igły jasnoniebieskie.
  • 'Argentea' - po 30 latach osiąga 10-12 m wysokości. Igły srebrzystoniebieskie.
  • 'Aurea' - odmiana dorastająca do 5-8 m wysokości. Igły na młodych przyrostach cytrynowożółte, w lecie zielenieją. W upalne dni jasne igły mogą ulegać poparzeniu, najlepiej więc sadzić ją tak, by była ocieniona w godzinach południowych.
  • 'Compacta' - karłowa, szerokostożkowa, zwarta odmiana dorastająca po 30 latach do 2-3 m wysokości. Igły szaroniebieskie, nieco krótsze niż u typu.
  • 'Globe - karłowa, kulista odmiana dorastająca po 10 latach do 1 m średnicy. Szczepiona bywa na pniu niskim (tuż nad ziemią) lub wyższym. Igły zielononiebieskie.
  • 'Violacea' - ma regularną, stożkowatą, gęstą koronę. Po 30 latach osiąga 10-12 m wysokości. Igły biało-szare.

Poznaj inne gatunki jodły:

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.