Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - Juniperus sabina 'Tamariscifolia'

2022-03-24 13:04

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' jest karłową odmianą ekspansywnego, szeroko rozrastającego się jałowca sabińskiego, rosnącego dziko w górach zachodniej i środkowej i południowej Europy, na Kaukazie, Krymie i na Syberii. W Polsce jałowiec sabiński jest uznawany za relikt okresu przedlodowcowego i można go jeszcze spotkać na kilku stanowiskach w Pieninach.

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'
Autor: GettyImages Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Spis treści

  1. Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - opis
  2. Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - uprawa
  3. Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' – zastosowanie

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - opis

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' to wolno rosnąc, karłowy krzew iglasty o pokroju płożącym. Igły tej odmiany jałowca sabińskiego są drobne, ale gęsto ułożone, szarozielone. Wszystkie części tej rośliny zawierają olejki eteryczne i roztarte wydzielają intensywny i dla wielu osób nieprzyjemny, drażniący zapach.

Pędy młodych roślin ścielą się po ziemi – po 10 latach krzewy te rozrastają się nawet do 1,5 m średnicy przy około 30 cm wysokości. Stare egzemplarze mogą (dla wielu osób dość niespodziewanie) wypiętrzać się w części centralnej nawet do wysokości około 1,0 m i osiągać do 2-3 m średnicy. Taka sytuacja może być kłopotliwa w małych ogrodach, a zwłaszcza na skalniakach czy murkach.Ze względu na płytki i rozległy system korzeniowy iglak ten źle znosi przesadzanie. Jest odporny na mróz i suszę.

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - uprawa

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby i wilgotności. Dobrze rośnie prawie w każdych warunkach. Nie toleruje jednak ciężkich i mokrych, albo okresowo zalewanych podłoży. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych bądź półcienistych. W cieniu rośnie słabiej.

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' – zastosowanie

Ze względu na to, że przez pierwszych kilka lat ma niewielkie rozmiary, często poleca się go do małych ogrodów przydomowych oraz ogrodów skalnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że przyjdzie moment, gdy jego parametry gwałtownie się powiększą i zagłuszy rośliny rosnące obok. Odmiana ta sprawdza się jako roślina okrywowa. Z powodzeniem może na przykład zastąpić trawnik na małych powierzchniach, lub okryć skarpę. Aby uzyskać efekt zadarnienia, należy sadzić 2-3 rośliny/m2.

Poznaj inne jałowce polecane do ogrodów:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł zielonoszara