Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' ('Blue Danube')

Juniperus sabina 'Blaue Donau' = Juniperus sabina 'Blue Danube'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' to niska odmiana jałowca sabińskiego o pokładających się pędach i niebieskawych igłach (igły mają kolor zielony przechodzący w stalowy) oraz charakterystycznym zapachu.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' charakteryzuje się krzaczastym i rozłożystym pokrojem oraz dość szybkim wzrostem (roczny przyrost wynosi około 20 cm). Po 10 latach dorasta do wysokości 50 cm i 150 cm średnicy. Stare okazy osiągają 3-4 m średnicy i około 1,5 m wysokości.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' znakomicie nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, jednak ze względu na swój szybki wzrost nie powinien być sadzony w małych ogródkach oraz w pojemnikach. Gdy krzew nadmiernie się rozrośnie, można go przycinać. Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' doskonale nadaje się także na skalniaki, jako roślina okrywowa. Sadzony jest również w zieleni miejskiej i parkach.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' nie jest wybredny w stosunku do gleby - dobrze rośnie praktycznie na każdej, ale najlepsza jest gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, żyzna i próchniczna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko dla tej odmiany jałowca sabińskiego powinno być słoneczne lub lekko półcieniste.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' jest w pełni mrozoodporny. Łatwo można go rozmnażać ukorzeniając boczne odrosty.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.