Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cedrzyniec kalifornijski

Cedrzyniec kalifornijski

Świerk kłujący 'Hoopsii'

Świerk kłujący 'Hoopsii'

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Żywotnik zachodni ‘Janed Gold’

Żywotnik zachodni ‘Janed Gold’

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' ('Blue Danube')

Juniperus sabina 'Blaue Donau' = Juniperus sabina 'Blue Danube'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' to niska odmiana jałowca sabińskiego o pokładających się pędach i niebieskawych igłach (igły mają kolor zielony przechodzący w stalowy) oraz charakterystycznym zapachu.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' charakteryzuje się krzaczastym i rozłożystym pokrojem oraz dość szybkim wzrostem (roczny przyrost wynosi około 20 cm). Po 10 latach dorasta do wysokości 50 cm i 150 cm średnicy. Stare okazy osiągają 3-4 m średnicy i około 1,5 m wysokości.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' znakomicie nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, jednak ze względu na swój szybki wzrost nie powinien być sadzony w małych ogródkach oraz w pojemnikach. Gdy krzew nadmiernie się rozrośnie, można go przycinać. Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' doskonale nadaje się także na skalniaki, jako roślina okrywowa. Sadzony jest również w zieleni miejskiej i parkach.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' nie jest wybredny w stosunku do gleby - dobrze rośnie praktycznie na każdej, ale najlepsza jest gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, żyzna i próchniczna o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko dla tej odmiany jałowca sabińskiego powinno być słoneczne lub lekko półcieniste.
Jałowiec sabiński 'Blaue Donau' jest w pełni mrozoodporny. Łatwo można go rozmnażać ukorzeniając boczne odrosty.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.