Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sosna czarna 'Oregon Green'

Sosna czarna 'Oregon Green'

cyprysik Lawsona

Cyprysik Lawsona

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Świerk kłujący 'Waldbrunn'

Jałowiec wirginijski 'Hetz'

Jałowiec wirginijski 'Hetz'

Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima'

Juniperus procumbens 'Kishiogima'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, płożący
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' to odmiana jałowca rozesłanego, nieznanego pochodzenia (najprawdopodobniej odkryta w Japonii), w Holandii w uprawie od 2005 roku.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujący się powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiągać średnicę 2m.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' wyróżnia się złocistymi, igiełkowatymi, ściśle do siebie przylegajcymi na pędach igłami. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone, po 3 w okółkach na pędach, które są krótkie, sztywne i gęste. Młode, wiosenne przyrosty są  intensywnie żółte i z czasem robią się zielonkawe. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa się z licznych drobnych korzeni. W sprzedaży dostępna jest również forma szczepina na pniu.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i przeciętnych ogrodowych, a nawet bardzo suchych, przepuszczalnych, lekkich, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Odmiana, pomimo swych żółtych przebarwień igieł jest odporna na ostre słońce, które nie powoduje u niej ‘przypalania’, nawet w ostrych promieniach słonecznych. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5B.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, małych założeń ogrodowych oraz na rabatach z niskimi roślinami. Doskonale sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.