Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec pośredni 'Mint Julep'

Juniperus x media 'Mint Julep'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, krzewiasty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec pośredni jest mieszańcem międzygatunkowym. Odmiana 'Mint Julep' to okazały, rozłożysty, szybko rosnący krzew iglasty. Jego roczne przyrosty wynoszą około 15 cm, dlatego w krótkim czasie dorasta do 1-2 m wysokości i 2-3 m szerokości.
Jałowiec pośredni 'Mint Julep' ma intensywnie zielone, drobne igły, wyrastające na wałeczkowatych, zielonych pędach, których końcówki z czasem malowniczo przewieszają się na zewnątrz krzewu. Gałęzie początkowo skierowane ukośnie do góry, z wiekiem coraz bardziej się odginają i po pewnym czasie układają niemal poziomo - dlatego dolne piętro krzewu jest najbardziej rozłożyste.
Jałowiec pośredni 'Mint Julep' ma bardzo małe wymagania uprawowe i jest krzewem niezwykle wytrzymałym. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na różnych typach gleb (najlepiej o odczynie kwaśnym), w tym także stosunkowo słabych, jałowych i suchych. Dobrze znosi niską temperaturę, zanieczyszczenia powietrza w miastach oraz cięcie, które przyczynia sie do zagęszczenia krzewu.
Ze względu na swoje rozmiary jałowiec pośredni 'Mint Julep' nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów, parków krajobrazowych, okrywania i umacniania skarp oraz jako zieleń miejska. Najlepszym sposobem rozmnażania jałowca pośredniego jest sadzonkowanie fragmentów pędów, pobieranych z krzewu jesienią (od września do listopada).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.